Yarışma için Yusufeli Arı Yetiştiricileri ve Bal Üreticileri Birliği’ne kayıtlı üreticilerden alınan 33 adet bal numunesi Erzurum Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü laboratuarlarında Nem Tayini, Şeker Kompozisyonu Tayini, HMF Tayini, pH Analizi, Diastaz Aktivitesi Tayini, Prolin Tayini, Serbest Asitlik, Elektriksel İletkenlik Tayini başlıkları üzerine incelendi. Laboratuar sonuçları Yusufeli Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü ve Yusufeli Bal Üreticileri birliği tarafından oluşturulan heyet nezdinde incelenerek açıklandı.

Bakan Uraloğlu, 15 Temmuz Şehidinin Ailesini Ziyaret Etti Bakan Uraloğlu, 15 Temmuz Şehidinin Ailesini Ziyaret Etti

Laboratuardan gelen numunelere göre sıralama şu şekilde oluştu;

1. Emin Çelik - Kılıçkaya Köyü

2. Saadet Akdeniz - Erenköy Köyü

3. Habip Pehlivan - Kılıçkaya Köyü

Ödül töreni sonrasında konuşan Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin,” Yusufeli Bal Üreticileri Birliği ve Belediyemiz tarafından her sene düzenlenen Yusufeli En İyi Bal yarışmasının ödüllerini Karakucak Güreşleri festivalimiz içerisinde sahiplerine ulaştırmak istedik. 2023 yılı için dereceye giren üreticilerimizi tebrik ediyorum. Numunelerin sonuçlarına bakıldığı zaman ilçemizde birbirine çok yakın değerler çıktığını görüyoruz. Yusufeli Balı yavaş yavaş hak ettiği değeri görmeye başladı. Yusufeli Balı’nı en üst noktaya çıkarıp üreticilerimizi daha geniş pazarlar ile buluşturmayı amaçlıyoruz.”dedi.

Yusufeli Balı’nın satış işlemleri, Yusufeli Belediyesi Bal Evi ve Birliğe kayıtlı üreticilerin bireysel satışları ile devam ediyor.

Yusufeli Belediyesi

Editör: Haber Masası