Sempozyumun açılışına Üniversiteden Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Atakan Öztürk ve Prof. Dr. Bülent Sağlam, Genel Sekreter Doç. Dr. Muhammed Ardıç ve akademisyenler ile Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin ve protokolden davetliler katıldı.

‘Yerel Kalkınma ve Ekonomi’,  ‘Sosyal ve Kültürel Yapı’, ‘Doğal Kaynaklar ve Çevre’, ‘Tarım ve Ormancılık’, ‘Turizm’, ‘Kırsal Kalkınma’, ‘Kentsel Yaşam ve Yerleşim’ konularını işleyen sempozyum bu bağlamda Yusufeli özelinde Artvin’in temel dinamiklerini de akademik düzlemde mercek altına alıyor. 

3. Yusufeli Sempozyumu düzenlendi (1)

Sempozyum Düzenleme Kurulu tarafından etkinlik hakkında yapılan değerlendirmede “Uzun yıllardan beri etüt ve proje çalışmalarının yanı sıra Yusufeli halkının dilinde olan baraj nihayet yapılmış ve faaliyete geçmiştir. 275 metrelik gövde yüksekliği ile dünyanın beşinci, Türkiye’nin en büyük barajı olan Yusufeli Barajı nedeniyle ilçe merkezi ve baraj rezervuarı alanında bulunan köyler sosyal, ekonomik, demografik vb. pek çok bakımdan etkilenmiştir. 152 yıllık tarihinde yedinci kez taşınmış olan Yusufeli yeni yerleşim yerinde geleceğini hazırlamaya çalışmaktadır.

“Bu hayır sana da yeter bana da” “Bu hayır sana da yeter bana da”

3. Yusufeli Sempozyumu düzenlendi (2)

Bu süreçte Yusufeli’nde her alanda bir kalkınma ve gelişme sağlanabilmesi için yapılması gerekenler ve nasıl yapılacakları konusunda alanında uzman akademisyenlerin çözüm odaklı önerileri yeni bir vizyon oluşturma adına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu kapsamda 16-17-18 Ekim 2023 tarihlerinde Yusufeli Belediyesinin ev sahipliğinde Artvin Çoruh Üniversitesinin destekleriyle düzenlenen “III. Yusufeli Sempozyumu” belirlenen konular çerçevesinde güncel gelişmeleri tartışma, gelecekteki iş birliklerini sağlama ve bir araştırma ağı oluşturma hedeflerini taşımaktadır.” ifadelerine yer verildi. 

Artvin Çoruh Üniversitesi