Ülkemizin değişik bölgelerinde çok çeşitleri bulunan lokma geleneği Şavşat da yaşatılmaya başladı. 
Düğün, nişan ve sünnet gibi çeşitli özel günlerde dökülmekte olan lokma her cuma günü Şavşat ilçesinde bulunan camiler önünde vatandaşa ikram edilmeye başlandı.

Yusuf Nazım Okurlarıyla Buluştu Yusuf Nazım Okurlarıyla Buluştu

6 Asırlık Gelenek Şavşat’ta Yaşatılmaya Başlandı-2
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Şavşat Kaymakamı Kübra Sivaslıoğlu, “ Lokma geleneği tarihte insanımızın acı gününde, mutlu gününde diğer insanlarla bu duygularını paylaşma isteğini somutlaştırma halidir. Bütün masraflarının hayırseverler tarafından karşılandığı lokma geleneğinin buradan sonra her cuma günü camilerimizin önünde yaşatılmaya çalışması birlik beraberlik açısından sosyal kaynaşma açısından çok önemli olduğu gibi tarihi çoğu eskilere dayanan bir geleneğin de yaşatılması anlamına gelmektedir. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum halkımıza afiyet olsun” ifadelerini kullandı.
Şavşat Belediye başkanı Durmuş Aydın’da başlatmış oldukları bu gelenekle ilgili olarak, “ Bu geleneğin ilçemizde başlatılması çok çok önemlidir. Bizler Şavşat belediyesi olarak yapacağımız yatırımlar ve projeler dışında halkımız bu gibi etkinliklerle ve gelenekleri yaşatarak bir araya getirmeye kaynaştırmaya çalışıyoruz” dedi.
Aydın, “Lokma dökme makinasına bizlere bağışlayan hayırseverimiz Mustafa Sural beye ve diğer hayırseverlerimize çok teşekkür ediyorum. Orta Doğu‘dan Balkanlar‘a birçok coğrafyada değişik isimlerle ve benzer tariflerle bilinen lokma özünde bizim Türk kültürünün bir parçasıdır. 600 yıllık bir geleneği ilçemizde yaşatmaya başladık bunun için de çok çok mutluyuz” dedi 

6 Asırlık Gelenek Şavşat’ta Yaşatılmaya Başlandı-3
Ak Parti İlçe Başkanı Cemal Aydın da yapmış olduğu konuşmada, Şavşat belediyesinin yapmış olduğu çalışmalardan söz ederek halkın memnuniyetini ifade etti.
Cemal Aydın, “Halkımıza ne söz verdiysek yapmaya devam edeceğiz. Bu dönem Şavşat için çok farklı bir dönem olacak. Halkımız bizi izlemeye devam etsin” dedi. 
Belediye Başkan Yardımcısı Hafız Yılmaz, “Halkınıza hizmet için yola çıktık. Bu yolda halkımızın ve ilçemizin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor. Tarihi çok eski yıllara dayanan bu gelenekte bizim için çok önemliydi. Şu an bu geleneğin yaşatılması noktasında Şavşat belediyemize bağışlanan lokma dökme makinası ile birlikte başladık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu gelenek bizlerin ve tamamen hayırseverlerimizin yapmış olduğu yardımlarla yaşatılacak” dedi.
6 Asırlık geleneğin Şavşat Belediyesinde yaşatılmaya başlanmasında ilçe halkı memnuniyetini dile getirerek ilçe Kaymakamına ve İlçe Belediye Başkanına teşekkür ettiler.
Haber Merkezi

Editör: Editör Masası