Artvin Kazım Karabekir Anadolu Lisesi 11. Sınıf Öğrencisi Azra Pekal, çocukken oyun oynamak için gittiği babasının otomobil tamirhanesinde motor ustası oldu. 6 yaşındaki Azra Pekal, yaz tatillerini Artvin Sanayi Sitesinde bulunan babasına ait otomobil bakım ve onarım servisinin de çalışarak geçirerek hem baba mesleğini öğreniyor hem de harçlığını çıkarıyor.

Artvin İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, Sanayi Sitesine giderek Azra Akın’ı ziyaret etti. Acar, Azra Pekal'ı çalışkanlığı ve azminden dolayı tebrik edip yaptığı işin çok önemli olduğunu, bir kadının neleri başarabileceğine örneklik ettiğinin altını çizdi

tamirci azra pekal (4)

Mesleki eğitimin her aşamasında erkek-kız bütün çocuklarımızın bulunmasının önemini belirterek bir bayan için zor sayılabilecek oto tamiri işinde babasına çıraklık eden ve başarılı olan Azra Pekal’ın aslında her meslekte her çocuğun başarılı olabileceğini gösterdiğini ifade ederek Azra Pekal’a teşekkür etti.

Zor bir iş olduğunu belirten Pekal, “Burada çalışmak çok kolay diyemem, zor tarafları da var. Zorlandığım zamanlar babamın yardımı ile hallediyorum. Her mesleğin zor tarafları vardır. Ben bu işi yapabileceğime inandım ve gayet de güzel ilerliyor” dedi.

tamirci azra pekal (5)

Sanayide kadın motor ustası görmek insanları mutlu ettiğini belirten Pekal, "Okuldan sonra 1 ay geziyorum, dinleniyorum. Sonra 2 ay burada babama yardım ediyorum. Sabah 7.00-8.00 gibi babamla dükkânı açıyoruz. İş yoğunluğuna göre de saat 20.00-21.00 gibi dükkânı kapatıp çıkıyoruz. Burada hem baba mesleğini öğreniyorum hem de para kazanıyorum. Kazandığım parayı da okulum için kullanıyorum. Hayallerim var, mimar olmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Çadır Başvuruları Yarın Başlıyor Çadır Başvuruları Yarın Başlıyor

İnsanların tepkisini anlatan Baba Yurttaş Pekal, ilk gördükleri zaman şaşırdıklarını sonradan hoşlarına gittiklerini belirterek “Çocuklarım bana her zaman destek oluyor. Çocukluktan beri her zaman geldiler, oyun oynadılar işi ucundan tuta tuta önce çırak oldular sonra kalfalık öyle devam ediyor. Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar’a çok ederiz. Onun gelmesi demek devletin gelmesi demektir” şeklinde konuştu.

Ali Eray ÇELİK

Editör: Editör Masası