Türk Mutfağı Haftası kapsamında Artvin’in lezzetleri tanıtıldı Türk Mutfağı Haftası kapsamında Artvin’in lezzetleri tanıtıldı

Artvin Çoruh Üniversitesi Çocuk Gelişimi Programı 2. sınıf öğrencileri “Çocuk Edebiyatı ve Medya” dersi kapsamında Çocuk Edebiyatı türü olan resimli çocuk kitabı yazarak duyu kitabı oluşturdu. 
Dersin sorumlusu olan Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Şule Namlı’nın denetimi ile gerçekleştirilen süreç kapsamında öğrenciler çocuk gelişimini destekleyen nitelikli çocuk kitabının özelliklerinin ne olduğunu inceledi. 
Çocuk kitabı yazımının nasıl gerçekleştiğini ve çocuk kitaplarının çocuğun gelişimine olan katkısını öğrenen öğrenciler, öğrendikleri bilgiler doğrultusunda kendi çocuk kitaplarını ortaya çıkarttı.
Kendi öykülerini yazan ve kitabın resimlerini de kendileri çizen öğrenciler, matbaada kitaplarını bastırdı. Bir grup çocuk gelişimi öğrencisi duyu kitaplarını çeşitli dokuda ve renkte keçeler, kumaşlar ve duyu materyalleri kullanarak kendi el emekleriyle oluşturdu. 
Öğrenciler bu çalışma kapsamında nitelikli bir çocuk kitabı nasıl olmalı bilgisini uygulayarak pekiştirdi ve yaratıcı düşünme becerilerini, hayal güçlerini ve el becerilerini de geliştirerek eğlenerek öğrendi.
Dersin sorumlusu Çocuk Gelişimi Bölümü öğretim üyesi Dr. Şule Namlı, kitapların ilerleyen süreçte ihtiyacı olan okul öncesi kurumlara bağışlanacağını ifade etti.
Namlı, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“"Çocuğun gelişimsel süreç, özellik ve ihtiyaçlarına en hakim meslek alanı olan çocuk gelişimi, ‘çocuk neredeyse çocuk gelişimcisi de orada’ fikri ile çocuk edebiyatı alanına da katkı sağlamalıdır” düşüncesiyle çıkılan yolda alana 50 adet çocuk kitabı kazandırılmıştır. Bu kitaplar ilerleyen süreçte ihtiyacı olan okul öncesi kurumlarına bağışlanacaktır.”

açü2

açü3

Editör: Aleyna SARIGÜL MERT