"Daha Fazla Önlem Almalıyız" "Daha Fazla Önlem Almalıyız"

25 Mayıs Cumartesi günü, Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde Türkiye Alzheimer Derneği tarafından Alzheimer bilgilendirme ve toplumsal farkındalık oluşturma konulu bir seminer gerçekleştirildi.

Seminerde, Türkiye Alzheimer Derneği Genel Müdürü Füsun Kocaman, Alzheimer hastalığı hakkında önemli bilgiler paylaştı ve yapılan çalışmalar hakkında www.gundemartvin.com İnternet Haber Sitesine açıklamalarda bulundu.

Whatsapp Görsel 2024 05 25 Saat 15.46.27 Cee578B8Füsun Kocaman, konuşmasında 2024 yılının başında Sabancı Vakfı hibe programı çerçevesinde başlatılan projeyi anlattı. Proje kapsamında, Türkiye’nin farklı bölgelerinde Alzheimer hakkında bilgilendirme yapmayı hedeflediklerini belirtti. Bu çerçevede Erzincan, Diyarbakır ve Şanlıurfa’dan sonra Artvin’e geldiklerini söyledi. Artvin’deki etkinliklere Şişli Belediyesi de paydaş olarak katıldı ve büyük destek sağladı.

Kocaman, seminerde çocuklardan üniversite öğrencilerine, hasta yakınlarından Alzheimer hastalığından şüphelenen bireylere kadar geniş bir kitleyi bilgilendirmeye çalıştıklarını belirtti. Hastalığın korunma tedbirlerini, risk faktörlerini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattıklarını ifade etti. Ayrıca derneğin 7/24 destek sunmaya hazır olduğunu, web sayfası ve sosyal medya hesapları üzerinden veya telefonla destek alınabileceğini vurguladı.

Whatsapp Görsel 2024 05 25 Saat 15.46.26 86A6Fd92Seminer kapsamında, Artvin Çoruh Üniversitesi’nde iki toplantı düzenlendi ve Aile Bakanlığı Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü personeline eğitim verildi. Üniversitenin farklı fakültelerinden, özellikle yaşlı bakım elemanı ve hemşirelik öğrencilerine Alzheimer hastalığının bakımı, yasal ve sosyal haklar konusunda bilgi aktarıldı. Kocaman, bazı gönüllülerin kaydedildiğini ve bu gönüllülerle birlikte bilginin daha geniş kitlelere yayılması için çalışmalar başlatıldığını söyledi.

Türkiye Alzheimer Derneği’nin bu projesi, 15 gün sonra Tunceli’de devam edecek. Orada da ortaokul öğrencilerine ve hasta ailelerine bilgilendirme toplantıları düzenlenecek. Füsun Kocaman, Sabancı Vakfı ve Şişli Belediyesi ile birçok projede işbirliği yaptıklarını belirterek, Artvin’de bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Whatsapp Görsel 2024 05 25 Saat 15.46.27 47Eecf4C

Editör: ALİ ERAY ÇELİK