Macahel’de kar temizliği sürüyor Macahel’de kar temizliği sürüyor

2015 yılından itibaren her yıl meyve ve sebze fideleri ve meyve fidanları getirerek üreticilerin hizmetine sunan Borçka Ziraat Odası Başkanlığı bu yılda 3000 adet meyve fidanını ve 100.000 adet sebze fidesini üreticiler ile buluşturuyor.

Borçka Çoruh Caddesi üzerinde satış ofisi bulunan Borçka Ziraat Odası, üreticilere sertifikalı ürünler ve piyasanın yarı fiyatında olan ürünleri üretici ile buluşturuyor.

Sertifikalı doğru ürünlerin üretici ile buluşması için satış ofisi açtıklarını belirten Borçka Ziraat Odası Başkanı Tolga İskenderoğlu, “Satış ofisini kurma amacımız zaten üreticilerin ihtiyaçları olan ürünlere kaliteli ve uygun fiyata ulaşması. Sahada birçok ürün var ve üreticinin ulaşmak istediği temin ettiği ürünler bazen üreticiyi yanıltan ticari kaygılarla içeriği araştırılmadan getirilen ve üreticiyi verilen ürünler olabiliyor. Bizim ticari bir amacımız yok. Doğru ürünü maliyetine yakın fiyatlar ile üreticilerimizin hizmetine sunmaya çalışıyoruz”

“Biz satış ofisimizde piyasada fiyat dengesi oluşturarak sertifikalı ve yöreden alınan kalemler ile aşılanmış fidanları ciddi fiyat avantajı ile üreticimizin hizmetine sunuyoruz. Satış ofisimiz sebze fideleri ve meyve fidanları dışında, bağ bahçe malzemeleri, arıcılık, tavukçuluk malzemeleri, tohum ve daha birçok ürünü her yıl olduğu gibi bu yılda üreticilerimiz ile buluşturuyor” dedi.

Whatsapp Image 2024 03 02 At 15.26.23

Borçka Ziraat Odası Başkanlığında üreticilerin beğenisine sunulan sertifikalı meyve fidanları;

Demir elma, Siyah İncir, Beyaz Dut, Hurma, Portakal, Mandalina, Limon, Napolyon Kiraz, Beyaz Kiraz, Arap Kızı Elma,Gran Simith Elma,Amasya Elması,Deveci Armut,Santa Marya Armut,Kış Armudu,Siyah Dut,Beyaz İncir ,Beyaz Üzüm,Siyah Üzüm,Black Diamond Erik,Can Erik,Chedler Ceviz, Franguette Ceviz, Vişne, Kaysı, Hünnap, Kamkat, Şeftali, Nektari, Ayva, Muşmulla, Ahududu, Böğürtlen, Aronya, Saksı Çilek, Defne

Ayla ALKAN

Whatsapp Image 2024 03 02 At 15.26.25Whatsapp Image 2024 03 02 At 15.26.25 (1)

Editör: AYLA ALKAN