Yarışta kullanılan Erzurum ve Kastamonu geleneksel kızaklarının haricinde Artvin Ormanspor Kulübü tarafından Artvin Kızağı tanıtıldı.

Yarışmacılar, yarış başlangıç noktasından itibaren karşılıklı olarak tuttukları “Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Geleneksel Kızak Yarışları Artvin Etabı Artvin Kızağı Gösteri Yarışı” yazılı pankartı açarak bitiş noktasına ulaştı.  

Artvin Ormanspor Kulübü Başkanı ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Artvin İl Temsilcisi Alim Çelik, Artvin Kızağı’nın önemli bir kültürel değeri olduğunu ifade etti.

Artvin Kızağı Tanıtıldı2

“Geleneksel açıdan önemli bir yeri var”

Çelik, "Önümüzdeki yıllardan itibaren de Türkiye Şampiyona'sında Artvin Kızağını da göreceğiz. Kastamonu ve Erzurum kızaklarının yanı sıra biz Artvin Kızağını da Türkiye'ye tanıtmak için gösteri yarışı yapacağız.

Artvin Kızağının yaklaşık 600 yıllık bir tarihi olduğunu ifade eden Çelik, “Artvin’in birçok ilçesinde yapılan ancak özellikle doğu ilçelerinde yaygın olan Artvin Kızağı; kışın köylerde, mahalle aralarında çocukların ve büyüklerin kendi aralarında oynadığı, şenlik havasında geçen etkinliklerden biridir. Tarihimizde geleneksel açıdan önemli bir yeri vardır. Bundan sonra da Türkiye Şampiyonası’nda Artvin Kızağının tanıtılması amaçlanmaktadır.” şeklinde konuştu.

Artvin Kızağı Tanıtıldı3

“Eğlenceli bir spor dalı”

“Meclis Araştırması İstiyoruz” “Meclis Araştırması İstiyoruz”

Yarışlara katılan Yasin Emre Akbulut, "Gaziantepli'yim. Artvin Çoruh Üniversitesi'nde okuyorum. İlk ve Acil Yardım İkinci Öğretim öğrencisiyim. İlk defa böyle bir yarışmaya katıldım. Çok heyecanlıydım. Başarılı olacağımı düşünüyorum.” dedi.

Artvin Ormanspor Kulübü adına yarışan Ülkü Sena Efendioğlu,“2018’ den beri bu sporu yapıyorum. Kahramanmaraş’ta daha önce bir birinciliğim vardı. Kayseri’de üçüncülüğüm vardı. İnşallah bugünkü yarışta da birincilik gelecek diye düşünüyorum. Kızakla kaymak zor değil ama çokta kolay sayılmaz. Hızlı olabiliyor, dengeyi sağlayamayabiliyoruz. Düşebiliyoruz. Sonuçta bir buzun üstünde gidiyoruz onun dışında zorluğu yok. Eğlenceli bir spor dalı.” ifadelerini kullandı.

Ayşe ÖZDER

Editör: AYŞE ÖZDER