Baraj altında kalan dut ve ceviz ağaçlarından Pet Shop ürünleri, mutfak malzemeleri gibi ürünler yapan 1’OKAY design bu yıl 7’ncisi düzenlenen Türkiye Boğa Güreşleri Şampiyonası’nda ürünlerini tanıttı.

Bu işe nasıl başladıklarını anlatan Okay Güngör, “Çeşitli materyaller var, biblolar falan bunlar için kullanıyor. Küçük bir yatırım yaparak ürün yelpazesini daha da genişleteceğiz. İşte Trendyol, Hepsi Burada oralarda da satışlara başladık. 1 yıldır orada da iyi gidiyor satışlarımız” dedi.

73cb583f-89a5-467a-9c21-f2e1a6067855

Ahşap ürünlerin yapım aşamasından bahseden Güngör, “Önümüzdeki yıl kayın ağaçlarından ürünler yapmaya model çeşitlerimizi artıracağız. Bilgisayardan tasarımlarımızı yapıyoruz. Daha sonra kesimlerini yaparak, detaylarını el işçiliği ile yapıyoruz. Başlangıç aşamasında olduğumuz için mutfak ürünleri yapıyoruz daha sonra yavaş yavaş servis ürünlerine geçerek biraz daha ürün çeşitliğini artırmak istiyoruz ama genelde küçük ürünler yapmak istiyoruz, büyük ürünler yapmak istemiyoruz” dedi.

Yurt dışına da satış yaptıklarını belirten Güngör, “Yurt dışına satışımız 5 yerde var. Bir yerden ürün istediler oraya ürün yolladık bekliyoruz. Bazı büyük markalar, ürünlerimizle ilgilendiler onlara numune ürünler yolladık. Markamız gün geçtikçe gelişiyor” ifadelerini kullandı.

Festivalde yoğun bir ilginin olduğunu belirten Güngör, “Yarı istirahat yarı çalışma düşüncesiyle girdik ama bu işte bayağı bir önümüz açıldı. Yoğun bir hale geldik. Murat arkadaşımızla beraber renk olsun diye Kafkasör’de bir stant açalım dedik” ifadelerini kullandı.

9ef5aaf0-8283-4550-96cf-8d7609dab90d

Ürünlerini tanıtmak için stant açtıklarını belirten Güngör, “Bir baktık, bizim ürünü bizim satış reyonumuzdan farklı bir firmaya gitmiş. Marka tescilli olmayınca ürününü koruyamıyorsun, marka tescillerini aldık şimdi yurt dışı için de müracaatları yaptık, şimdi oraya da hazırlıklara başladık. Festivallerde stant açmamız sosyal medyada takipçilerimizin artmasını sağladı” dedi.

Kafkasör’e özgü tasarımlar da yaptıklarını belirten Güngör, “Tabii yurtdışında giden model ile burada giden model çok farklı. Şimdi onların analizlerini yaptık, deneme ürünleri yaptık. Hangi bölgede hangi ürün gidiyor bunların da bir nevi öğrenmiş olduk. Biz de hani tasarımlar ne tarafa gidiyor, hangi model tutuyor, onlara göre yeni modeller üretiyoruz. Birkaç yeni modelimiz var onlarda mesela attık, çok analizlerimizin doğru çıktığını gösterdi. Şimdi ahşap, marangozluk yani harmanladık değişik bir sektör değişik bir iş anlayışı çıktı. Sipariş yurtdışına aylık bir üretimimiz var toplu. Biz İstanbul'a gönderiyoruz oradan yurt dışına gidiyor işte İstanbul'da 2-3 tane firma var toplumlar alıyor yine böyle talepler var. Şimdi bizden istenilen Tabii kendi modellerinde atıyorlar Bizim de önerdiğimiz modeller oluyor şehir dışı, yurt dışı ürünler üretmeye başladı” şeklinde konuştu.

Off-Road yarışlarında yürekler ağızlara geldi Off-Road yarışlarında yürekler ağızlara geldi

Ali Eray ÇELİK

8f0ab117-a12b-447b-8c49-83c43bcd7c61