Kanal 7 ekranlarında yayınlanan “Dünyayı Tadıyorum” programının durağı Artvin oldu. Yasin Esirgenç’in sunduğu programın çekimlerinde Artvin’e ait yemeklerin nasıl yapıldığı anlatıldı.
Kanal 7 ekranlarında yayınlanan Dünyayı  Tadıyorum programları ile Yasin Esirgenç, Artvin’deydi.  

Kent Yaşamında Sel Felaketi ve Sorunlar Kent Yaşamında Sel Felaketi ve Sorunlar

Artvin İl Kültür Turizm Müdürlüğü eşliğinde gerçekleşen çekimlerde Esirgenç, Artvin mutfağına ait yemeklerin nasıl yapıldığını kayıt altına aldı.

Lezzet turunun bu haftaki durağı doğal güzelliklerinin yanında eşsiz mutfağıyla Artvin oldu. Artvin gezisine Hopa’dan başlayan Dünyanın Tadı, ağızları tadlandıran laz su böreği tatlısının yapımına eşlik etti ve tarifini izleyenleriyle paylaştı. Daha sonra hamsili ekmek yapımına tanık olan  Esirgenç, Hopa’da tescillenmiş lezzetleri ekranlara taşıdı.

Artvin Mutfağı Dünyaya Tanıtılıyor2
Hopa’da ki bir sonraki durağı balık ekmek olan Esirgenç, izleyenler için balık burgerin tadına baktı.
Artvin mutfağını merak ettiğini söyleyen Esirgenç, “Karadeniz’in Gürcistan sınırındaki Artvin’de birçok millet iç içe yaşıyor. Gürcüler, Lazlar, Türkler bu sayede çok gelişmiş bir mutfak kültürü var. Hopa’da balık ürünleri, Laz böreği, Laz mutfağı hakimken Artvin’in iç kesimlerine gideceğiz. Orada et ürünleri veya tereyağlı başka yemekler tadacağım. Artvin’in mutfağını keşfetmeye ilk defa geliyorum. Ben de merak ediyorum Artvin’de neler tadacağım. İlk girişimiz Hopa oldu, Laz mutfağı ile lezzetli bir giriş yaptık” dedi.

Artvin Mutfağı Dünyaya Tanıtılıyor3

Hopa’da tattığı yöresel ürünler hakkında değerlendirmede bulunan Esirgenç, “Hopa Hamsili Ekmek ve Laz Böreği tatlısı ikisinden farklı ve lezzetli tarifler. Hamsili Ekmek deyince aklıma hamsili ekmek arası gibi bir şey gelmişti ama bambaşka bir şey çıktı ortaya. Börek kıvamında çok lezzetli tarif tattık. Laz Böreği de börek değil tatlı bu da çok ilginç. Çok da lezzetliydi özellikle muhallebi ve karabiberin uyumu ve aroması çok güzeldi. Karadeniz kültürü diğer bölgelerden çok farklı. Lazlar dünyaya farklı yönden bakıyorlar. Böreğe de tatlıya da farklı yönden bakmışlar. Laz böreğini normal yemek olarak düşündük ama tatlı olarak karşımıza çıktı. Tadı da malzemeleri de farklıydı. Zıt tatları biraraya getirmişler ve yakıştırmışlar. Çok güzeldi” dedi.
Artvinde çekimlerin bir hafta boyunca devam edeceği öğrenildi.

Ayla ALKAN