“Cerattepe’deki Faaliyetlerin Durdurulması Gerekir” “Cerattepe’deki Faaliyetlerin Durdurulması Gerekir”

Valiliğin koordinesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Artvin Belediye Başkanlığı, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Artvin Çoruh Üniversitesi iş birliğinde Nihat Gökyiğit Botanik Bahçesinde organize edilen ve iki gün sürecek şenliğe ilk gün yaklaşık 4 bin öğrenci katılım sağladı.

Çocuk-Edebiyat-Tabiat Şenliği-1

Şenlikte öğretmenler ve gençlik liderleri gözetiminde öğrenciler, yazarlarla bir araya gelip kitap imzalatırken bir taraftan da müzik, resim, dans, gökyüzü gözlemciliği gibi etkinliklerle hem eğlendi hem de botanik bahçesini gezerek doğanın tadını çıkardı.

Çocuk-Edebiyat-Tabiat Şenliği-3

Çocuk Edebiyatı yazarlarından Sultan Serdar Doksöz, Yusuf Asal, Cem Gülbent, Faruk Yıldız kitap imzalayarak öğrencilerle söyleşiler gerçekleştirdiği etkinlikte, öğrenciler tarafından yazılan “Kum Tanesi” ve “Minik Yazarlardan Hikayeler” adlı kitaplarda sergilenerek okuyucuların beğenisine sunuldu.

Çocuk-Edebiyat-Tabiat Şenliği

Şenlikte konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Fahri Acar, etkinlik süresi boyunca tüm ilçelerden yaklaşık 10 bin öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini kaydetti.

Acar, çocukların kitap okuma alışkanlığını, doğa sevgisini, çevre bilincini geliştirmek ve çocukların yaparak, yaşayarak öğrenme fırsatları sunmak amacıyla şenliği düzenlediklerini belirtti.

Çocuk-Edebiyat-Tabiat Şenliği-4

Eğitimde amaçlarının çocukların yeteneklerini geliştirmek olduğunu vurgulayan Acar, “Onların iyi bir insan olmalarını, bu büyük millete, bu büyük devlete faydalı birer bireyler olmalarını sağlamak üzere onların akademik becerilerinin yanı sıra sosyal, kültürel, sanatsal etkinliklerle destekliyoruz. Tam da isminde olduğu gibi çocuk edebiyat tabiat şenliği, muhteşem bir tabiatta yazarların olduğu, kitabın olduğu çocukların kendi kitaplarını yazıp burada diğer insanlarla buluşturduğu bir şenlik. 2 gün sürecek ve 10 bin çocuğumuz bu etkinlikten faydalanacak. İnşallah her yıl daha çok artan etkinliklerle daha büyük katılımlarla bu festivalimizi devam ettireceğiz. 9 ilçemizden de öğrencilerimiz mevcut. Burada randevuya göre çok kalabalık olmasın diye okullar randevu saatlerine göre gelip bu etkinliklerden faydalanacak. Meyve, kurutma, bitki dikimi müzik, resim, seraların gezilmesi, çocuklarımızın tabiata ilişkin doğaya ilişkin yaklaşık 10 tane atölyemiz var. Çocukların bilinçli su tüketimini teşvik amacıyla DSİ Genel Müdürlüğünün desteklediği bir tiyatroyu çocuklarımıza sunuyoruz. İsminde de olduğu gibi bir şenlik bugün öğrencilerimizle birlikte yaşıyoruz. Tüm paydaşlarımıza tüm emeği geçenlere burada 10 bin öğrenciye bu hizmetleri sunmak, yüzlerce öğretmenimizin ve gençlikte liderlerinin emeğiyle oldu. Herkese çok teşekkür ediyorum şahsım ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz adına.” dedi.

Çocuk-Edebiyat-Tabiat Şenliği-5

Çocuk kitabı yazarı Yusuf Asal ise etkinlik hakkında duygu ve düşüncelerini paylaştı. Artvin’in güzel bir şehir olduğuna değinen Asal, “Bu güzel etkinlikte Artvin’in pırıl pırıl öğrencileriyle şairin dediği gibi ‘dünyanın en güzel çiçekleriyle’ bizi buluşturan yetkililere teşekkür ediyorum. Yoğunluk var çok güzel, çok mutlu olduk. Eğitim adına yarınlar adına, insanlık adına gerçekten umutlarımız bir kez daha yeşerdi. Harika bir etkinlik, Artvin harika bir şehir emeği geçenlere selamlar olsun.” diye konuştu.

Etkinliğe Artvin Vali Yardımcı Dilara Şenoğlu, Artvin Belediye Başkanı Bilgehan Erdem, Prof. Dr. Özgür Eminağaoğlu, Gençlik Merkezi Müdürü Hayati Güneri, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.

Editör: HİKMET BAŞAR