Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’in bazı belediye personellerini işten çıkarması nedeniyle CHP il ve ilçe örgütlerinin katılımıyla basın açıklaması düzenlendi.

Parti binasından belediye binası önüne yürüyen partililer Demirhan Elçin’i protesto etti.

Whatsapp Image 2024 02 12 At 17.01.11 (1)

Burada basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Orhan Atan, Elçin’e sert sözlerle yüklendi.
Atan, yaptığı açıklamada, “Başkan unutma; er geç helalleşmek gerekecek. Ama bil ki ne partimiz ne de biz Artvinliler sana hakkımızı helal etmiyoruz. Şimdi sana sesleniyoruz; seni bir önceki dönemde hep birlikte belediye başkanlığı makamına taşıdık. Lakin sen Cumhuriyet Halk Partisi'nden istifa ettin, seni bağrına basanlara ihanet ettin ve sırtını döndün.” dedi.

Ayla Varan’dan hukukçu milletvekillerine ziyaret Ayla Varan’dan hukukçu milletvekillerine ziyaret

Whatsapp Image 2024 02 12 At 17.01.11 (2)

Atan yaptığı açıklamada Elçin’in aday gösterilmediği için parti içinde tartışma başlattığını aktararak, şunları kaydetti:

“Çok iyi bildiğiniz gibi, partimizin Belediye Başkan adaylığıyla ilgili olarak mevcut belediye başkanı Demirhan Elçin tarafından kamuoyunda uzun süredir sürdürülen bir tartışma var. Artvin belediye başkanlığı Partimizin yetkili kurulları tarafından adaylığına genel merkezimizin yaptığı yoğun araştırma ve anketler neticesinde mevcut belediye başkanını uygun görmemiş, partimiz, Artvin halkının yakından tanıdığı ve çok sevdiği Bilgehan Erdem öğretmenimizi Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkanlığı adaylığına atanmıştır. Aday adaylığı süreci ve adaylık açıklamasından sonraki süreçte Demirhan Elçin'in yapmış olduğu uygunsuz açıklamalar, partililikle ve belediye başkanlığı kimliğiyle asla uyuşmamaktadır. Bu durum tüm kamuoyunun da malumudur. Bu açıklamalardan öte, daha bugün sıcağı sıcağına belediye başkanının yaptığı son davranış, bardağı taşıran son damla olmuştur. Şöyle ki, Belediyemizde alın teriyle çalışıp evine ekmek götürmek isteyen çalışanlarına, bizim çocuklarımıza, kendisi aday olmadığı için mobing uygulamak baskı yapmak, çalışanların yerlerini değiştirmek sosyal medya hesaplarından çıktı alıp onları işten çıkarmak, tehdit etmek, zorla emekliye sevk etmekle tehdit etmek, bu da yetmemiş gibi işlerine son vermek ne belediye başkalığına ne de Artvinlilik kimliğine yakışır.”

Elçin’in daha önce de işçileri işinden çıkardığını aktaran Atan, “Bu kötülükleri Demirhan Elçin bundan önce de yaptı, birkaç çalışanımızı işten çıkardı, onu uyardık ama bizleri yine dinlemedi. Başkana buradan sesleniyoruz, Artvin belediyesinde çalışanlar bu memleketin yüz aklarıdır, sizin, benim hepimizin çocuklarıdır. Buradan tüm belediye çalışanlarımıza tüm Artvin'e sesleniyoruz. Ne bu süreçte ne de bundan sonra sizlerin, ailelerinizin evinde ekmek bekleyen çocuklarınızın üzülmesine işlerinden, aşlarından olmasına asla izin vermeyeceğiz. Demirhan Elçin maalesef sen, Artvin'e ve Artvinliye layık olamadın, sen evladın yaşında çocuklara hakaret ettin, onları işinden gücünden ettin. Senin seçilmen için canla başla çalışan ailelerin çocuklarını aşağıladın, insan yerine koymadın. Senin bugün işgal ettiğin koltukta binlerce insanın emeği, alın teri var.” dedi.

Elçin’in başkanlıktan istifasını isteyen Atan, “Başkan, şayet siyasete devam edeceksen, eğer sen Artvinliysen eğer mert olmakla, korkusuz olmakla övünüyorsan belediye başkanlığından da istifa et, gel er meydanına, gel er meydanına yarışalım. Gel de Bilgehan hocayla birlikte, gençlerle, yaşlılarla, kadınlarla, tüm Artvin ile kurduğumuz büyük Artvin ittifakıyla yarış. Gör o zaman Artvin'in gücünü, gör o zaman Artvin'in çocuklarını, gençlerini, kadınlarını, Artvin'e sahip çıkmak ne demekmiş bu memleketin evladı olmak ne demekmiş gel de o zaman gör... İşte o zaman göreceksin ki başkan, senin kırdığın her kalbi, senin yıktığın her köprüyü sevgiyle, dostlukla, kucaklaşmayla, dayanışmayla yeniden kuracağız, senin kuruttuğun birliktelikle, hoşgörü kültürünü Artvin'de, ata dede toprağımızda yeniden inşa edeceğiz. Biz bu işçilerin hakkını koruyamazsak bizlere bu koltuklar haram olsun.” diye konuştu.

Hikmet BAŞAR