Türkiye Korumalı Futbol 1. Ligi’nde yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi Hornets Kulübü’nde oynayan Mert Kıvanç Tekin, Artvinli ilk profesyonel amerikan futbolcusu. İTÜ’de Jeofizik Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi Mert Kıvanç Tekin amerikan futbolu oynamaya iki yıl önce başladı.

Şavşat'lı 21 yaşında olan Tekin, www.gundemartvin.com Haber Sitesi’ne yaptığı açıklamalarda Artvin’de popüler olmayan spor branşlarına çok önem verilmediğini söyledi.

Mor-Beyazlı takımın ilk 11’i belli oldu Mor-Beyazlı takımın ilk 11’i belli oldu

Çocukluğundan beri amerikan futbolunu takip ettiğini üniversiteye gittiği zaman üniversitenin takımı olan İstanbul Teknik Üniversitesi Hornets Kulübü’nün seçmelerine girdiğini ve takımda oynamaya başladığını söyledi.

WhatsApp Görsel 2024-01-27 saat 20.26.46_d0be435c

Türkiye’de ve Artvin’de amerikan futboluna çok önem verilmediğini anlatan Tekin, Kırsal’da ve Artvin’de bulunan üniversitelerde yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Defansif Bek mevkiinde oynayan Tekin, “Amerikan futbolunu izlediğine çok keyif alıyordum. Kendi karakterime çok uygun bir spor. Oynamaya başladığımda çok sert bir spor olduğu için o anda yaşadığım adrenalin bana çok iyi hissettiriyor” dedi.

Amerikan futboluna ilk başladığında arkadaşlarının tepkisini aldığını belirten Tekin, “Tabi bu branş futbol ve basketbol kadar çok popüler değil ve Türkiye’de gelişmeyen ama yavaş yavaş yatırım yapılan bir spor olduğu için arkadaşlarım çok şaşırmıştı” ifadelerini kullandı.

Amerikan futbolu oynadığı öğrenen arkadaşları Amerikan futbolunu takip etmeye başladığını belirten Tekin, “Artvin’de bir çalışma yapılarak çocukların bu tarz spor branşlarına teşvik edilmesi gerekiyor. Bu tarz çalışmaların olması halinde üstüme düşen ne varsa yapmaya hazırım” dedi.

  Türkiye Korumalı Futbol 1. Ligi’nde 5’er takımlardan oluşan 4 grup olduğunu gruplarda ilk ikiye giren takımın birbirleri arasında play-off oynayarak şampiyonun belli olduğunu aktaran Tekin, “Şampiyon olduğumuz zaman Avrupa’da ülkemizi temsil edeceğiz. Orada gösterdiğimiz performans ile Avrupa takımlarının beğenisine göre transfer olma ihtimalimiz var” ifadelerini kullandı.

İlk olarak hedefinin milli takıma girmek olduğunu belirten Tekin, “Ben bu spora devam edeceğim. Emekli olana kadar milli takıma seçilmek istiyorum. En büyük hedefim ise Avrupa ya da Amerika’da yer alan takımlarda oynamak istiyorum” dedi.

WhatsApp Görsel 2024-01-27 saat 20.26.46_698aa669

Emekli olduğu zaman Artvin’e dönerek amerikan futbolu hakkında çalışmalar yapacağını belirten Tekin, “Artvin’de doğdum ve büyüdüm. Üniversiteye gidene kadar Artvin’de yaşadım. O zamanlarda kendimizi geliştirecek pek bir imkan yoktu. İstanbul’a geldiğim zaman gördüğüm imkanlar karşısında kendimi garip hissettim ve bugüne kadar Artvin’de yaşayan insanların imkansızlıklar için büyüdüğünü fark ettim. Bu nedenle bizden sonra gelecek jenarasyonların bu imkansızlıklar içerisinde büyümesini istemiyorum. Bu nedenle Artvin’de bu sporu yaymak için elimden geleni yapacağım” ifadelerini kullandı.

Ali Eray ÇELİK

Editör: ALİ ERAY ÇELİK