Kafkasör Yaylasında, 19-20 Ağustos tarihlerinde bu yıl 7'ncisi düzenlenen Boğa Güreşleri Türkiye Şampiyonası’nda, Memecik Zeytinyağı Tadım ve Tanıtım Günleri etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, Aydın Ticaret Borsası Tadım Panelistleri tarafından Aydın Memecik Zeytinyağı Tadım ve Tanıtım Günleri etkinliğinde doğru ve kaliteli zeytinyağının kullanımı vatandaşlara anlatılarak, tadım yaptırıldı.

Aydın Memecik Zeytinyağı Tadım ve Tanıtım günleri etkinliği, Artvin’de düzenlendi. Uluslararası Zeytin Konseyi (International Olive Council /IOC) tarafından akredite olan Aydın Ticaret Borsası Tadım Panelistleri tarafından 2 gün süren Aydın Memecik Zeytinyağı Tadım ve Tanıtım Günleri etkinliğinde doğru ve kaliteli zeytinyağının kullanımı tüketicilere anlatılarak tadım yaptırıldı. Aydın iline özgü Memecik türü zeytininden elde edilen coğrafi işaret tescilli Aydın Memecik Zeytinyağının marka değeri ve bilinirliliğinin artırılmasının amaçlandığı etkinlikte Aydın Memecik Zeytinyağının ayırt edici özellikleri tüketicilerle paylaşıldı. Burada amaç zeytinyağı tüketimini arttırmak ve tağşişli yağ tüketimini en aza indirmek.

aydın memecik zeytin yağı (3)

Aydın Ticaret Borsası’nın gerçekleştirmiş olduğu, hakiki zeytinyağının nihai tüketiciyle buluşması adına yapılan bu projede zeytinyağı tüketiminin az olduğu iller pilot bölge seçerek oralarda doğru ve kaliteli zeytinyağının ayırt edici özelliklerini tadım panelistleriyle birlikte anlatılıyor. Şu ana kadar 32 ili gezen tadım panelistleri 33. il olarak da Artvin'de. Artvin Ticaret ve Sanayi Odası bu konuda destek verdi. Cumartesi ve pazar olmak üzere Artvin’de vatandaşlara zeytinyağının ayırt edici özelliklerini ve nerelerden sipariş verebileceklerini doğru bir şekilde yönlendirmek üzere Artvin’e gelen tadım panelistleri stantları ziyaret eden katılımcılara doğru ve hakiki zeytinyağını ayırt edici özelliklerini polifenol değerlerini anlattı.

aydın memecik zeytin yağı (4)

Etkinlik kapsamında Aydın Memecik Zeytinyağı Tadım ve Tanıtım standını Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt ziyaret ederek Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Meclis Başkanı A.Bahri Erdel ve Aydın Ticaret Borsası yönetimi ile bir araya geldi. Ziyarette önemli bir marka değeri taşıyan Aydın Memecik Zeytinyağının ayırt edici özellikleri paylaşıldı.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Aydın Ticaret Borsası olarak kaliteli zeytinyağının ayırt edici özelliklerini tüketicilere anlatmak ve marka değerini artırmak amacıyla ülkenin birçok yerinde Aydın Memecik Zeytinyağı Tadım ve Tanıtım Etkinlikleri düzenlediklerini belirtti. Aydın Memecik Zeytinyağı Tadım ve Tanıtım Günleri Etkinlikleri ile zeytinyağı tüketiminin artırmayı ve tağşişli yağ tüketiminin en aza indirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Çondur, Aydın Memecik Zeytinyağının Artvin’de tanıtılmasında emeği geçen Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt’a ve etkinliğe katılım sağlayan Artvinlilere teşekkür etti.

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seçkin Kurt, Aydın Ticaret Borsası yönetiminin gerçekleştirmiş oldukları ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını belirterek illere özgü yöresel ürünlerin bu tarz etkinliklerle tanıtılmasının önemli olduğunu vurguladı.

aydın memecik zeytin yağı (1)

Aydın Memecik Zeytinyağı, Aydın Ticaret Borsası tarafından coğrafi işaret tescili almıştır. Şu anda Avrupa Birliği coğrafi işaret sürecindedir. Yakın zamanda da Avrupa birliğinde tescillendirecek bir üründür. Hem ulusal hem uluslararası pazarda Aydın Memecik Zeytinyağının marka bilinirliğini arttırmak adına da Aydın Ticaret Borsası ciddi bir proje yürütmektedir.

Tarihi bir sempozyum gerçekleşecek Tarihi bir sempozyum gerçekleşecek

Zeytinyağıyla ilgili vatandaşlara bilinç oluşturmak için düzenlenen tanıtım etkinliğinde ‘İyi bir zeytinyağı hangi özelliklere sahiptir? Kötü bir zeytinyağını nasıl ayırt ederiz? Kalite kriterleri nelerdir?’ konuları üzerine tanıtım yapılıyor. Özellikle şeffaf bardaklarda zeytinyağlarını iki tane kullanıyorlar. Buradaki birinci amaç rengin kalite kriteri olmadığını göstermek, ikinci olarak da tadım yaptırılıyor. Tadımda da zeytinyağını ağza alındığı zaman dilde ve damakta yapıştırıp oksijenle temasını arttırmak için nefes çekip zeytinyağının oksijenle temasını sağlanıyor. Bu sırada ağızda öncelikle dilde bir acılık, boğazda yakıcılık hissedilmektedir. Bunlar halk arasında yaktı, acı gibi negatif bir özellik olarak bilinse de aslında pozitif bir özelliktir. Kusurlu zeytinyağının içerisinde kızışma ve ransit kusurları bulunmakta ikisi de Memecik Zeytinyağı aslında burada bizim amaç iyi bir zeytin üretilse de sıkım aşamasında bir sorun olursa o zeytinyağını yine mutlaka kusurlu bir ürüne dönüşüyor.

Bu etkinlikte vatandaşlar en azından zeytinyağı temin ederken, tadarken her biri birer tadımcı niteliğinde nelere dikkat etmesi gerekir konularında bilgi sahibi oluyorlar.

Ayşe ÖZDER