İş Bankası Genel Müdürlüğü'nün almış olduğu yönetim kurulu kararı ile Arhavi Şubesinin de bulunduğu yaklaşık 400 şubenin kapatılma kararı ilçede büyük tepkiyle karşılandı.

İş Bankası Arhavi Şubesi’nin kapatılma kararının ardından STK’lar, Arhavi Belediye Başkanı Turgay Ataselim, siyasi parti ilçe başkanları eşliğinde Arhavi Ticaret Odasında toplantı gerçekleşti. Arhavi Ticaret Odası Başkanı Atıf Kesim ve oda yönetiminin girişimleri ile birlikte pek çok milletvekili ve özel şirket yetkililerine bilgilendirmelerde bulunulduğu bildirildi. Toplantı sonrasında TOBB başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile görüşüp ilgili tüm mercilere iletmek adına girişimler gerçekleşti.

Türkiye İş Bankası Arhavi şubesinin kapatılma kararının yapılan girişimler neticesinde geçici bir süre ertelenmesine karar verildi.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Arhavi Ticaret Odası Meclis Başkanı Serkan Ergin, “Bildiğim kadarıyla karar Aralık ayı itibariyle alınmış ama biz geçen hafta pazartesi günü şube müdürünün haberi olduğu anda yönetim kurulu başkanımız Atıf bey ile bilgi sahibi olduk. Bir gün sonrasına Arhavi'de ki STK'lara ve siyasi parti ilçe başkanları ile toplantı düzenledik. Özellikle İş Bankasının hissesini de içinde bulunduran CHP'nin milletvekillerine, icra kurulunda çünkü yaklaşık 4 tane CHP'li olduğunu öğrendik. Hem Cumhuriyet Halk Partisi yöneticileri ile iletişim kurduk. Ak Parti Milletvekilimiz Faruk Çelik ile iletişim kurduk. İkili ilişkiler ve çabalar eşliğinde şu anlık erteleme yazısı geldi. Ama bunun geçici bir süre ile olduğunu düşünüyoruz biz, ama bunu bırakmadık. Cumartesi günü daha geniş katılımlı Arhavi Belediye Başkanının da dahil olduğu tekrar bütün sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin içinde bulunduğu bir toplantı yaptık odamız bünyesinde. Bunun kalıcı hale dönüşmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bizim burada önemsediğimiz olay gelecekte Arhavi’de, Artvin’in bir organize sanayisi kurulacak. Burada iş gücü ve çalışma gücü artacak, bankaların buraya potansiyel olarak geleceğini düşünerek 60 yıldır Arhavi’de hizmet veren iş bankasının kapanmamasıyla ilgili biz Arhavi Ticaret Odası olarak başkanımız ile bu çalışmaları yapıyoruz. İnşallah başarılı olacağız” dedi.

Whatsapp Image 2024 05 11 At 12.13.13

“55 yıllık bankanın buradan gitmemesi için elimizden geleni yapacağız”

Arhavi Türkiye İş Bankası’nın kapatılma durumunda şubenin Hopa ilçesi ile birleşmesi gündemde yer almaya devam ediyor.

Bankanın Hopa şubesi ile birleşmesinin başarısızlıktan kaynaklı olmadığını vurgulayan Ergin, Arhavi’nin Artvin’in vergilendirme oranında üçüncü, vergi tahsilatında birinci ve ihracatta ise ilk üç sırada yer aldığını söyledi.

Ergin konuşmasının devamında “Günümüz internet dünyası yani birçok vatandaşımız, birçok ticari mensubumuz bankaya gitmeden işlemlerini halledebiliyor. Bunun için daha çok dijital bankacılığı düşünülerekten bir küçülme ve birleşme kararı almış genel müdürlük. Buda günümüz dünyasında çok normal bir olay ama buna ilk etapta şöyle bakıldı ‘Arhavi zarar ediyor, Arhavi iş yapmıyor kapanıyor’ kesinlikle böyle değil. Baktığınız zaman şuanda Arhavi, Artvin’in vergilendirme oranında üçüncü sırada. Vergi tahsilatında birinci sırada, ihracatta ilk üçte yine, yani o anlamda zarar eden bir banka değil. Sadece Hopa ile çok yakın bir coğrafya içerisinde olduğumuz için Hopa’nın da işlem hacmi Arhavi’ye göre fazla olduğu için Hopa ile birleşme kararı alınmış.

Burada yarını düşünülerek bence iş bankasının kapanması bir yana birçok özel bankanın da Arhavi’ye geleceğini düşünüyoruz. Çünkü organize sanayi çok detaylı ve kapsamlı bir fabrika topluluğu oluşturacak. İster istemez bunun getireceği karşında finansman oluşacak. Biz ondan dolayı iş dünyasını biraz daha hareketlendiriyoruz. Kapanması bence iş bankasına zararı olur yarın bir gün tekrar gelmek isteyecekler. Arhavi’ye bir eksi yazar mı sadece üzülürüz 60 yıllık bir bankanın buradan gitmesi bizim için üzücüdür. Gitmemesi için elimizden geleni yapacağız inşallah” şeklinde konuştu.  

“Organize sanayi Artvin’imize büyük bir iş gücü üretecek”

Gençlik Haftası Kutlamaları Devam Ediyor Gençlik Haftası Kutlamaları Devam Ediyor

Organize sanayi noktasına değinen Ergin, iş gücü ve istihdam oluşturacak bir proje olduğunu söyleyerek “Özellikle organize sanayi bölgesi Artvin’imize çok büyük iş gücü, istihdam ve katma değer üretecek bir projedir. Son aşamasına geldik kısmet olursa kamulaştırma bu senenin sonuna kadar bitecek. Bunu sırf Arhavi olarak değil bir Artvin olarak değerlendiriyoruz çünkü yaklaşık iki, üç bin kişinin çalışacağı bir sistemden bahsediyoruz. Bu bölgemizin belki de en büyük avantajı olacak. Burası zaten kapıya yakın, üretim ve satışında çok rahat yapılabileceği bir organize sanayide inşallah önümüzdeki yıl bacalar tütmeye başlamasıyla beraber kazanım olarak bütün Artvin’e avantaj sağlayacaktır. Bu konuda da biraz daha hep beraber hareket edersek çok daha sağlıklı bir şekilde yol alırız” dedi.

Editör: AYŞE ÖZDER