Türkiye’nin en üst çatı basın meslek kuruluşu olan ve 9 gazeteciler federasyonu ile 86 gazeteciler cemiyetinin üye olduğu Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun (TGK) 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı Kütahya’da gerçekleştirildi.

TGK Genel Başkanlığı’na, kongreye katılan delegelerin tamamının oyunu alan Nuri Kolaylı yeniden seçildi.

Genel kurul, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 93 delegenin katılımıyla Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde yapıldı. Genel Kurulda Divan Başkanlığı’na Nazmi Bilgin, Başkan Yardımcılığına Mustafa Arslan, Yazmanlıklara ise Şevket Erzen ve Erkan Sağlam oy birliği ile seçildi.

Ab3A8D57 7066 459D B6E6 94Cee52Ab505

Iashvılı'den Artvin’e Ziyaret Iashvılı'den Artvin’e Ziyaret

Açılışta Kütahya Valisi Musa Işın ve Kütahya Belediye Başkan Vekili Kemalettin Ekici’nin de katılımıyla İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunun ardından, Kütahya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erkan Sağlam “hoş geldiniz” konuşması yaptı. Ardından TGK Genel Başkanı Nuri Kolaylı, pandemiden yüksek enflasyona kadar birçok zorlukla geçen dönemde yapılan çalışmaları ve basın sektörünün karşılaştığı sorunları anlattı.

Kolaylı, pandemi ve yüksek enflasyonun basın sektöründe yarattığı ekonomik darboğazın yanı sıra haber alma özgürlüğü konusunda yaşanan kısıtlamalara dikkat çekti. Konuşmasında 15 Temmuz 2016 darbe girişimine değinen Kolaylı, o gece Ağrı’da yaşadıkları ve darbe karşıtı duruşlarını ayrıntılı şekilde aktardı. Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun darbe girişimine tepki gösteren ilk sivil toplum kuruluşu olduğunun altını çizdi.

2021-2024 dönemindeki çalışmalara değinen Kolaylı, Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin ortak imzalarıyla TBMM’ye sunulan “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne karşı verdikleri mücadeleyi anlattı. Yerel basının yaşadığı ekonomik sıkıntılara da değinen Kolaylı, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi kapsamında basına getirilen kısıtlamaların yerel basının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktığını vurguladı.

Kolaylı, gazetecilik mesleğinin ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen “Gazetecilik Meslek Yasası”nın günümüz koşullarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Türk Ceza Kanunu ve Terörle Mücadele Yasası’nda yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddelerin değişmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca, 5953 sayılı kanunun günümüz şartlarına uygun olarak düzenlenmesi gerektiğini, basın kartı sahibi olma şartının yıpranma hakkından kaldırılması gerektiğini söyledi.

TGK Genel Kurulu’nda 2021 – 2024 dönemi Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu raporları ile bilanço, gelir-gider tablosu ve tahmini bütçe oy birliği ile kabul edildi. Daha sonra tek liste ile gidilen seçimlerin açık oylama ile yapılması kabul edildi ve Nuri Kolaylı’nın Genel Başkanlığı’ndaki liste üyelerin tamamının oyuyla 2024-2027 dönemi için seçildi.

E66E9D6B Bb15 4D5D Bda5 60Fa524C7B33Yeni Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu:

Genel Başkan: Nuri Kolaylı

Yönetim Kurulu: Sefa Özdemir, Feridun Fazıl Özsoy, Erdoğan Erişen, Cem Kaytan, Gaye Coşkun, Osman Hakan Kiracı, Mehmet Çelik, Mehmet Ergün, Ergun Ata, Ali Cihangir, Derya Sarılarlı, İdris Taş, Ali Filizkan, Ercan Atay, Osman Koca, Atilla Durak, Ersen Küçük, Vahap Güner

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri: Abdullah Alpağ, İhsan Uluözlü, Osman Nuri Boyacı, Cengiz Selci, Müjdat Çetin, Ümit Özmen, Deniz Başlı, Nihat Mazmanoğlu

Denetleme Kurulu: Arif Kurt, Halis Olcay, Seda Köktener

Denetleme Kurulu Yedek Üyeleri: Bilal Bölükbaşı, Hande Nur Uysal, İlyas Bayraktar

TGK Onur Başkanı: Nazmi Bilgin

TGK Onur Kurulu Üyeleri: Ali Er, Erkan Sağlam, Osman Baykuş, Ahmet Duran Yenigün, İhsan Tunçoğlu, Sezer Küçükkurt, Alpaslan Düzgün, Kürşat Tuncel, Şevket Erzen, Aytekin Polatel, Mehmet Emin Turpçu, T. Fikret Sönmez, Bekir Bayram, Metin Kaya, Tahir Gülebak, Cengiz Demirel

Editör: Editör Masası