Kemalpaşa’ya kadın eli değecek” sloganı ile yola çıkan Sevim Lokumcu, aday adaylığını açıkladı.

Heyecanlı bir çıkış yapan Lokumcu yaptığı açıklamada, Cumhuriyet kenti Artvin’den kadın belediye başkanı çıkması gerektiğini vurguladı.

Lokumcu açıklamasında, şunları kaydetti:

“Öncelikle tüm Kemalpaşa halkına en içten saygı ve sevgilerimi sunuyorum. İlçemizin adı çok özel ve çok  güzel. Ulu Önder Mustafa Kemal Paşa 1923 yılında Cumhuriyeti ilan ettikten sonra nüfus sayımına bile saymadıkları kadına  üstelik de Avrupa’nın bir çok ülkeden önce 1930 yılında Belediye  başkanı olabilme imkanı tanımış.

Sarp’a terminal yapılacak Sarp’a terminal yapılacak

Hem de Türkiye’nin ilk kadın belediye başkanı Artvin’de Kılıçkaya’da seçilmiş. Bu bizim için çok büyük bir gurur.

Ama ne yazık ki aradan  93 yıl geçmiş. Sadece bununla övünmek ne kadar doğru ki? O tarihten sonra Artvin merkez dahil ilçelerinde hiç kadın belediye başkanı seçilmemiş.

Bu durum Atatürk’ün cumhuriyet   misyonuna, vizyonuna partimize hiç uygun bir durum değildir. Atatürk’ün mirasına sözde değil özde sahip çıkılacaksa kadınlar da aynı derecede aktif siyaset ve  görevde olabilmeli.

Aktif Siyasette Neden kadınlar yok? sorusu sorulunca da; kadınlar ön saflarda yer almak istemiyor diyorlar. Bu bir bakıma doğru. Çünkü imkan tanınmayınca kadınlar geri durdu. Ama bu tez tümüyle doğru değil .

Ben cumhuriyetimizin 100. Yılında 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlerinde Kemalpaşa belediye başkanlığına aday adaylığımı açıklıyorum. Kemalpaşa’ya kadın eli değecek.

İlçemizde Kadın kaymakamımız var. Ben gönülden inanıyorum ki  Kadın belediye başkanı da olacak. Ve Cumhuriyetimizin 100. yılında cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün adını taşıyan ilçemizin ismini tüm Türkiye’de duyuracaktır.

İyi ki cumhuriyetimiz var. Eğer cumhuriyet olmasa düşünsenize bir kadın belediye başkanı olmak için yola çıkabilir miydi? Kadın milletvekili, kadın Başbakan, kadın kaymakam, kadın vali olabilir miydi? Bugün gururla bu aday adaylığımı açıklayabilir miydim? Kemalpaşa  tıpkı 93 yıldır anlatılan Kılıçkaya gibi tarih yazacak. Ben aday adayı olacak tüm arkadaşlarıma başarılar diliyorum. Yaşasın  demokrasi, yaşasın Cumhuriyet.”

Haber Merkezi

Editör: Haber Masası