Artvin’de 16 Şubat 2016 tarihinde kentteki Cerattepe mevkiinde bulunan ormanlık alanda yapılacak olan madencilik faaliyetlerine karşı çıkarılan olaylar sonrası açılan davalarda bugün görülen mahkeme sonucu 3 kişi beraat etti.
Yeşil Artvin Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Nur Neşe Karahan, Yönetim Kurulu Üyesi Bahattin Altuntaş ve Osman Okur’un yargılandığı dava sonuçlandı.
Konuya ilişkin Artvin Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Nur Neşe Karahan, haklı olduklarını söylediği davayı kazandıklarını kaydetti.
Karahan, açıklamasında, “Dava Anayasa Mahkemesi’nden geri dönmüştü zaten. Bize açılan ceza davasıydı ve kazandık.” dedi.
Yeşil Artvin Yönetim Kurulu Üyesi ve davanın avukatı Bedrettin Kalın ise yaptığı açıklamada, “Doğayı sevmek, çevreyi sevmek, yaşayan hayvanları sevmek bütün suçumuz bu. Başka da suçumuz yok zaten. Cerattepe 2016 yılında ki Atmaca mevkiindeki müdahale sırasında gözaltına alınmışlardı. Polise direnmek, izinsiz toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmak. Uyarıya uymamak, direnç göstermek gibi sebeplerden gözaltına alındılar. Sonra da 5 ay kadar ceza verilmişti.  O ceza da hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapsamında ertelenmişti aslında ancak hükmün açıklanmasının geri bırakılması ülkemizi o kadar kötüye bırakan bir kurumdur ki. Sonra ki 5 yıl içerisinde bir daha eviniz de oturacaksınız başka hiçbir şeye karışmayacaksınız. Tepeniz de maden de çıkarılsa başka bir şey de yapılsa bir daha asla bu olaylara karışmayacaksınız. Özgürlüklerimizi kısıtlayan, protesto hakkımızı, düşüncelerimizi açıklama yayma ve örgütlenme haklarımızı ihlal eden uygulamaya dönüşmüştü. Bu nedenle bir hak ihlali olduğu için bu yargılama ile ilgili Anayasa mahkemesine de başvurduk. Anayasa mahkemesi de hak ihlali demişti. O hak ihlalinden sonra yeniden yargılama da yapılması gerekiyordu. Nitekim Artvin Aliye Ceza Mahkemesinde anayasa mahkemesi kararına uygun olarak yeniden yargılama yaptı ve bugün de arkadaşlarımızın beratına karar verilmiş oldu. Dolayısıyla Cerattepe şunu söylemek isterim. Geçen bu 6-7 yıllık süreç içerisinde biz Cerattepe de bir yaşam mücadelesinin sürmekte olduğunu her zaman ifade ettik. Dolayısıyla biz her zaman bütün halkın bu mücadeleye destek vermesini istiyoruz. Uydurma ve yaratılan suçlamalarla hiç kimse yaşam hakkını savunmaktan vazgeçmesin istiyoruz. Hiç kimse bu olaylar nedeniyle yargılanan hiç kimseyi de yalnız bırakmadık. Gördüğünüz gibi anayasa mahkemesine varana kadar son noktasına varana kadar da haklarımızı savunmaya devam ediyoruz. Avukat arkadaşlarım ve meslektaşlarım da bizimle birlikte bu sürecin içerisinde yer alıyorlar. Dolayısıyla kimse yaşam hakkı ile ilgili mücadeleden uydurma davalarla vazgeçmesin yanımızda olsun çünkü başka şansımız yok. Ben özellikle bu dava vesilesi ile şunu söylemek istiyorum. Bu mücadele halen daha devam ediyor. Halen Cerattepe davaları da devam ediyor. Ama Cerattepe deki sınırlı bir alandaki maden işletmeciliği de devam ediyor. Son günlerdeki iliş faciasından sonra yaklaşan Hod madenindeki yaşanan facialarda göz önüne alınarak bu mücadeleye bütün Artvin halkının katılması gerekir.” diye konuştu.

Artvin Ülkü Ocakları'ndan çocuklara etkinlik standı Artvin Ülkü Ocakları'ndan çocuklara etkinlik standı

Osman Okur ise doğayı, Artvin’i sevmenin cezasına açılan davayı kazandıklarını belirtti.

Hikmet BAŞAR
 

Editör: HİKMET BAŞAR