İslam aleminin kandilini tebrik eden Özaydın, “Bu akşam Ramazan’ın habercisi olan mübarek Berat Gecesini idrak edeceğiz. Bizleri bu mübarek geceye ulaştıran Yüce Rabbimize sonsuz hamdü senalar olsun. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya salat ve selam olsun. Berat Gecemiz şimdiden mübarek olsun.” dedi.

Berat gecesinin af, arınma ve kurtuluş gecesi olduğunu ifade eden Özaydın, mesajında şu sözlere yer verdi:

“Rahmet Elçisi Sevgili Peygamberimiz (sav), bu gecede Cenab-ı Allah’ın kendisinden bağışlanma dileyenleri affedeceğini, içtenlikle yapılan duaları kabul edeceğini müjdelemiştir. Bu itibarla Berat gecesi, bilerek veya bilmeyerek işlenen hata ve günahlardan tövbe ederek, günahların kalplerde bıraktığı kirlilikten arınma, sıkılan ve bunalan ruhların Yüce Rabbimizin rahmetine ve mağfiretine ulaşması adına Müslümanların önüne açılmış bir fırsat kapısıdır.

Artvin Barosunda 23 Nisan koltuk değişimi Artvin Barosunda 23 Nisan koltuk değişimi

Rabbimizin rahmetinin sağanak sağanak yağdığı bu mübarek gecede kalbimizden kin, nefret, haset, öfke ve düşmanlık duygularını atarak  af yolunu tutalım.  Kendimiz için istediğimiz güzellikleri başkaları için de isteyelim ki  Cenab-ı Hakk bizleri de bu güzelliklere mazhar etsin. Mazlum ve mağdurların, zorda ve darda kalmışların imdadına yetişmeye çalışalım ki  Allah Teâla da bizlere yardım etsin. Dua, niyaz ve yakarışlarımıza sadece nefsimizi değil, eşimiz, çocuklarımız, ailemiz, ana-babamız, geçmişlerimiz, akrabalarımız, komşularımız, bütün kardeşlerimiz ve tüm insanlığı katalım ki herkes selamete ersin.

Özellikle Filistin’de, Doğu Türkistan’da ve dünyanın çeşitli yerlerinde zulüm altında olan tüm Müslüman kardeşlerimizin kurtuluşu için yüce Rabbimize dua edelim. Tüm yaratılanlara sevgi, şefkat ve merhametle bakıp öylece muamele edelim ki rahmet ve merhametin asıl kaynağı Yüce Rabbimizin  Rahmetine merhametine mazhar olabilelim.

Bu duygu ve düşüncelerle aziz milletimizin,  ve tüm İslâm âleminin mübarek Berat gecesini tebrik ediyorum. Berat gecesi vesilesiyle beratımızın önünde duran her türlü engeli bertaraf ederek birbirimizin beratına yardımcı olmayı, dünyanın neresinde olursa olsun akan  kan ve göz yaşının bir an önce dinmesini,  Ramazan-ı şerife barış, huzur ve güven içinde kavuşmayı Yüce Allah' tan niyaz ediyorum.”

Ayşe ÖZDER

Editör: AYŞE ÖZDER