30 Haziran Koruyucu Aile Günü dolayısıyla, korunma ihtiyacı olan çocuklara dikkat çekmek, bu konudaki vicdani sorumluluğu hatırlatmak ve onların aile ortamında büyümelerine katkı sağlamak amacıyla "Bir Yetime Aile Olmak" konulu panel düzenlendi.

Etkinlik, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Konferans Salonunda gerçekleşti ve Artvin İl Müftülüğü İl Vaizi Rukiye Gürler Ulutaş tarafından yönetildi. Panelde, Artvin Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Öğretmeni Kübra Kitapçı ve Artvin İl Müftülüğü Kur’an Kursu Öğreticisi ve Manevi Danışman Sümeyye Bilgin konuşmacı olarak yer aldı.

İl Vaizi Ulutaş, açılış konuşmasında Kur’an-ı Kerim'de yetimlere yönelik bazı ayetlere atıfta bulunarak, yetimlerin korunması ve gözetilmesinin önemine vurgu yaptı.

Sümeyye Bilgin, "Dini Referanslar Bağlamında Koruyucu Ailelik" başlıklı sunumunda, Kur’an-ı Kerim ve Hz. Peygamber'in hayatında yetim konusuna değindi. Bilgin, bir çocuğun aile ortamında sevgi ve şefkatle büyümesinin çocuğun ve toplumun yararına olduğunu belirtti. Ayrıca, mahremiyet eğitimine önem verilmesi ve çocuğun öz ailesi ile görüştürülmesi gerektiğini vurguladı. Bilgin, İslam'da kimsesiz bir çocuğa sahip çıkmanın ahlaki bir sorumluluk olduğunu ifade ederek, “Koruyucu aile olmak çocuğu kalbinde büyütmektir” dedi.

Emekliler Yaz Tatillerini KYK Yurtlarında Geçiriyor Emekliler Yaz Tatillerini KYK Yurtlarında Geçiriyor

Koruyucu Aile Hizmeti ve Hukuki Şartlar

Ardından, Kübra Kitapçı koruyucu aile hizmetine dikkat çekerek, “Koruyucu aile olmak, çocuğun korunma ve bakım altında olduğu süreyi sıcak ve güvenli bir aile ortamında örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır” dedi. Kitapçı, koruyucu aile olabilmek için gereken hukuki şartları, kimlerin koruyucu aile olabileceğini ve çocuğun aileye geldiğinde nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıkladı. Türkiye genelinde ve Artvin'de koruyucu aile sayısına dair istatistikler paylaşarak, Artvin’de 12 koruyucu ailenin 14 çocuğa ev sahipliği yaptığını, ülke genelinde ise 8,551 koruyucu ailenin 10,265 çocuğa baktığını belirtti.

Panel, İl Vaizi Ulutaş’ın teşekkür konuşmasıyla sona erdi.

Editör: ALİ ERAY ÇELİK