Borçka İskele Caddesi “Kültür Sokağı’na” çevriliyor.

Borçka Kaymakamlığı tarafından hayata geçirilen “ Kültür Sokağı” projesi çalışmaları başladı.

Yenilenerek yeni bir yüz kazanacak olan caddede gelecek günler içerisinde sanatsal ve kültürel faaliyetlere de ev sahipliği yapması beklenirken diğer yandan da ilçeye gelecek turistler ile birlikte Borçka esnafına gelir kapısı oluşturulması bekleniyor.

Whatsapp Image 2024 04 25 At 17.17.31 (1)

Borçka Kaymakamı Hakan Contarlı, “Kültür Sokağı” projesinin “Borçka’nın kendi istekleri ve ihtiyaçları ile oluşan bir proje” olduğunu kaydetti.

Borçka Halk Eğitim Merkezinde devam eden çini ve deri projeleri ile birlikte Kültür Sokağına eserlerin koyulacağını söyleyen Contarlı, esnafın kendi tercihlerine göre de işletmelerin açılacağını aktardı.

Kültür Sokağı projesinin hikayesi hakkında bilgi veren Contarlı, “25 Ağustos’ta Borçka’ya atandığımda çarşıdaki esnafımızı ziyaret etmiştim. Esnafımızın ziyaretlerinde en çok yaptığı serzeniş şuydu “buraya turistler misafirler geliyor ancak Borçka’ya, çarşıya, esnafa uğramadan gidiyor” idi. Daha sonra uygun zaman ve uygun ortam gerekliydi bir şeyler yapabilmek için daha doğrusu bir Kültür Sokağı yapabilmek için. Halk Eğitim Merkezinde devam eden bir çini projemiz vardı ama uygun zeminimiz yoktu. Daha sonrasında çini sanatı yapan ablalarımız bizden bir talepte bulundular. Dediler ki “bize bir fırın alır mısınız?” elbette bende fırın almaya çalışacağımı söyledim ama sizde kendinizden biraz fedakarlıkta bulunacaksınız, ürün getireceksiniz mezat düzenleyeceğiz dedik.

Toplanılan para ile fırın alacağız dedik ve kabul ettiler. İş adamlarını çağırarak mezat düzenledik ve ciddi bir para kazanıldı. Kazanılan para ile fırın alındı onların maliyetleri ödendi ve arta kalan bir bütçemiz oldu. Bizde bu sanat ve sokağı düşünerek hareket ettik. Sokağın bir tarafını çini ile bir tarafını da deri eserleri ile doldurmayı düşündük. Sokağın şemsiyesini bayramdan önce zaten siparişini vermiştik. Oradaki hayırseverlerimizin haricinde başka bir hayırseverimiz daha var oda tekrardan projenin devamını yapacağını taahüt etti ve bizde başladık projeye” diye konuştu.

Grup yolu açıldı; Tehlike devam ediyor Grup yolu açıldı; Tehlike devam ediyor

Whatsapp Image 2024 04 25 At 17.17.30

Kültür Sokağı çalışmalarının başladığını dile getiren Contarlı, “Üsteki demir profiller yapıldı, şemsiyelerde kurulmaya başlandı.  Arkaya bir sahne yapacağız sahnede de belediyenin düzenlediği tiyatro festivali için açık hava sahnesi yapabilecekler tek kişilik alan olacak. Oradaki işletmeleri ben vatandaşın kendi ihtiyaçlarına göre bırakıyorum. Belediyemiz bu işten sorumlu olduğu için benim alanım değil. Kafe, dondurmacı veya başka bir şey açtırmak isterlerse açtırırlar. Biz sadece orada çini ve deri için satış ofisi istedik onlarda olacak diye düşünüyorum” dedi.

Kaymakam Contarlı, amaçlarının Borçka’nın güzel bir sokağa sahip olması ve Borçka’ya ait ürünleri insanlar ile buluşturmak olduğunu belirterek “Niyetimiz buraya gelen misafirlere Borçka’da ki ablalarımızın yaptığı ürünlere ve Borçka’ya ait olan bir projelerin içerisine getirmek. Orada hediyelik eşyalar olacak aynı zamanda güzel bir sokağa sahip olmuş olacak Borçka’mız. Bu proje kendi istekleri ile kendi ihtiyaçları ile oluşan bir proje. Allah inşallah hayırlı uğurlu etsin” ifadelerine yer verdi.

Whatsapp Image 2024 04 25 At 17.17.31

Editör: AYŞE ÖZDER