Contarlı, Türkiye’nin ilk ve tek biyosfer rezerv alanı olan Macahal Havzası, Karagöl Tabiat Parkı, 1000 yıllık tarihe sahip Banakna Köprüsü, İremit ve Muratlı Camisi gibi tamamen ahşap tarihi camileri gibi tarihi ve doğal güzelliklere sahip ilçenin kestane balıyla da her geçen yıl kendinden daha fazla söz ettirdiğini söyledi.

Whatsapp Image 2024 05 04 At 14.11.20

Karagöl ve Camili Havzasının turizmde Artvin’in hatta Karadeniz’in incisi olduğunu ifade ederek, “Doğu Karadeniz’e gelen tüm turistlerin görmek için can attığı bir yer. Yer yer Beyaz perdeye de konu oluyor. Diziler filmler çekiliyor. Burası doğayla iç içe yaşan özel bir bölge. Bu bölge gelişmeye açık bir alan. Tanıtım, konaklama, bir hikayesinin olması gelişim ve ilgi için önemli. Halkın turizmi öğrenmesi sahiplenmesi de bu bölgedeki turizm hareketliliğini her geçen gün artırıyor. Bu doğal bir süreçtir, bu doğal süreci yakından yaşıyoruz. Karadeniz’in en bakir coğrafyası Artvin’dir.” Dedi.

Arı kovanları zarar gördü vatandaşın ayıya sitemi gülümsetti Arı kovanları zarar gördü vatandaşın ayıya sitemi gülümsetti

Borçka genelindeki otel ve pansiyonlarda 550 yataklı konaklama imkanına sahip olduklarını anlatan Contarlı, “Bu sayının yeterli olmadığını düşünüyorum ama bu sayının yavaş yavaş artacaktır. Bölge halkı turizme sahip çıkıyor. Bu güzel bir şey. Bizde konaklama projelerine insanları teşvik ediyoruz.”

Editör: HİKMET BAŞAR