Borçka Merkez Kültür, Sanat, Spor Kulübü Derneği ve Küçükköy Muhtarı Ebubekir Kanbur öncülüğünde hayata geçirilecek olan festival alanı projesi çalışmaları başladı.

140.000 metre kare alanda 20 kamelya, 2 cam teras, oyun parkı ve boğa güreşi arenasının yapılacağı mesire alanı hakkında bilgi veren Kanbur, amaçlarının turizme katkı sunmak ve hayvancılığı arttırmak olduğunu söyledi.

Küçükköy Mahalle Muhtarı Ebubekir Kanbur, proje hakkında şu bilgilere yer verdi “Borçka Merkez Kültür, Sanat, Spor Kulübü olarak Borçka Belediye alanları içerisinde olan yaklaşık 6 buçuk kilometre uzaklıkta olan bir mesire alanında yapılacak bu projemiz. Bunun içerisinde 20 tane kamelya, 2 cam teras, oyun parkı bulunan ve Artvin ilimizde olmayan on dört dönüm olan bir mesire alanı projesini hazırladık. Proje aşamaları bitti ve şuanda yapım aşamasında çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor.”

Festival alanı projesi içerisinde boğa güreşi alanında olacağını kaydeden Kanbur, vatandaşların boğa güreşlerine ilgisi olduğunu Borçka’ya yakışır bir proje olacağını dile getirdi.

“Neşeli Düşler Atölyesi” Açılışı Gerçekleşti “Neşeli Düşler Atölyesi” Açılışı Gerçekleşti

Boğacı sayılarının git gide arttığını bu nedenle ilçeye katkı sunmak istediklerini belirterek “İçerisinde nasip olursa senede bir kez garanti, iki kez yapılma ihtimali yüksek olan boğa güreşleri alanımız var. Tarihlerini daha açıklamadık biz çünkü daha yapım aşamasında. Muhtemelen haziran sonlarına kadar tarih vereceğiz. Turizme katkı olarak ve yörede hayvancılığı biraz daha arttırmak istiyoruz. Önceden Borçka’da beş tane boğacı yoktu şimdi aşağı yukarı 60’a yakın boğacı var. Git gide sayımız da artıyor. Yurt genelinde hayvancılık bitmek üzere ama biz bir nevi hayvancılığa katkı sunmak nedeni ile bunu yaygınlaştırıyoruz. Çok uzak olan boğa güreşleri alanına bile tıklım tıklım insan seli akıyor ki burası merkezi bir alan burada sıra dışı bir katılım olacağına inanıyoruz. Vatandaş çok seviyor bunu. Boğa işleri ile uğraştığımız için ve Borçka’mıza bir şekilde bir şeyler katmak için bunun uğraşını veriyoruz. O yüzden Borçka’da mevcut zaten bir tane vardı bizde bunu ekleyerek nasip olursa güzel olacağına inanıyoruz” dedi.

Bu yıl gerçekleşecek boğa güreşlerinde boğaların spora başladığını aktaran Kanbur, Ramazan ayının bitmesi ile birlikte ilk festivalin Sarıgülde olacağını kaydetti.

Editör: AYLA ALKAN