Artvin’de kurulan ve dünyanın dört yanından topladığı ezgiler ve oyunlar ile yerel kültürü harmanlayarak izleyicileri büyüleyen birçok gösteri sergileyen 
Bragi Halk Dansları Topluluğu, Bragi Dans Poyraz adıyla Eskişehir'de sahaneye çıktı. Bragi,  İç Anadolu bölgesinde turnesini tamamladı. 
I M G 0588

12 Şubat Pazartesi günü saat 20.00'de Vehbi Koç Salon'unda yüzlerce kişinin karşısında gösterdiği perfosmanla Eskişehir'i salladı. Bragi dünyanın farklı yerlerinden esinlenerek oluşturduğu 25 halk dansı ile bugüne kadar çok sayıda festival ve etkinlikte boy gösterdi. Dünyanın farklı coğrafyalarına ait ezgiler ile oyunları kendi yerel kültürüyle harmanlayan topluluk, tüm Türkiye’yi dolaşmayı ve özgün gösterilerini halkla buluşturmayı hedefliyor.

I M G 0586

İliç’te Katliama İzin Verenler Yargılansın İliç’te Katliama İzin Verenler Yargılansın

Onur Dede ve Ferhat Altuntaş'ın  antrenörlüğü ile çalışmalarına devam eden Bragi, gösterilerine devam ediyor. Bragi Eğitimeni Onur Dede yapacakları turne öncesi www.gundemartvin.com haber sitesine açıklamalarda bulundu. Dede, “Bragi ailesi her geçen gün daha da büyüyor. Artık kaçıncı gösterilerimiz olacak sayamıyoruz, saymayı bıraktık. Bragi’nin büyümesinde emeği geçen herkesin emeğine sağlık. yaklaşık 55 dansçı ile yola çıktık ve şimdi ise Bragi junior olarak alt yapımızı oluşturduk. Bir kültür yaratık. Bragi’nin bu hale gelmesinde en büyük etkiye sahip olan dansçı arkadaşlarımızdır. Okulundan, ailesinden, oyun oynayacağı zamandan, arkadaşından feragat ediyor; günde 5-6 saat bazen on saat çalışmalara maruz kalıyor” dedi.

Hedeflediklerini sırayla gerçekleştirdiklerini belirten Dede, “Bizim hedeflerimiz arasında il dışında gösteri yapmaktı. Bunu yaptık ve Artvin’den çıkan bir topluluk olarak bütün Türkiye’ye yaymak istiyoruz. Bunu gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bragi olarak İç Anadolu’da turne düzenledik. İlk olarak 10 Şubat’ta Ankara’da Yeni Mahalle Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’nde 12 Şubat’ta ise Eskişehir’de Vehbi Koç Kongre Merkezi’nde sahne aldık. Biz bir kültür yarattık. Bu kültürü Türkiye’ye yaymak istiyoruz ve Bragi’nin bizden sonrada var olmasını istiyoruz. Amacımız budur, bunun için çabalıyoruz” şeklinde konuştu.

Ali Eray ÇELİK