Artvin kökenli ve dünyanın dört bir yanından topladığı ezgiler ve oyunlarla yerel kültürü büyüleyici bir şekilde harmanlayarak izleyicileri kendine hayran bırakan Bragi Halk Dansları Topluluğu, Antalya'da sahneye çıkıyor.

Hiçbir kuruma veya kişiye bağlı olmayan Bragi, 2021 yılının Mart ayında 6-22 yaş aralığındaki 60 dansçı ve 2 eğitmenle yola çıktı. Oyuncuların genç yaşlarının verdiği heyecan, istek ve dinamizmi ile eğitmenlerinin tecrübesini bir araya getirerek halk danslarına farklı bir soluk kazandırmayı amaçlayan topluluk, dünyanın farklı coğrafyalarından esinlenerek oluşturduğu 25 halk dansı ile bugüne kadar birçok festival ve etkinlikte boy gösterdi.

Bragi Halk Dansları Topluluğu, farklı kültürlerin ezgilerini ve oyunlarını kendi yerel kültürüyle harmanlayarak, Türkiye genelinde özgün gösterilerini halkla buluşturmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Antalya'da sahne alacaklar.

Yol Kontrolleri Devam Ediyor Yol Kontrolleri Devam Ediyor

Topluluğun eğitmenlerinden Onur Dede, Antalya yolcuğu öncesi yaptığı açıklamada kurum ve kuruluşlardan destek alamadıklarını hocaların kendi imkanları sayesinde yola çıkacaklarını belirterek şu ifadeleri kullandı;

"Kimsesizler halk oyunları topluluğu olarak tabiri caiz ise yoktan var ederek kendi imkansızlığımızdan imkan yaratarak çıktık yola. Meseleyi sadece festival, gösteri veya gezi olarak görenlere iki çift sözüm var, gitmek zorunda mıydık? Hayır değildik ama bu gençlere kültürümüzü sevdirip bu işin güzelliklerini göstermek zorundaydık. Yıllardır seyahatlere gider geliriz ama kendimizi bu kadar yalnız hissettiğimiz başka bir zaman dilimi olmamıştı. Son olarak herkes gider biz kalırız."

Editör: ALİ ERAY ÇELİK