Turizm alanı oluşturulması planlanan Cankurtaran mevkii ormanlık alanında ağaç kesimi yapılacağını öğrenen Çifteköprü köyü sakinlerinden bir grup genç, kesim için damgalanan ağaçlardaki işaretleri silmek için baltalarıyla harekete geçmişti.
Dün damgaları sökmek için bir araya gelen vatandaşlardan iki kişi dün akşam saatlerinde gözaltına alındı.
Bugün savcılık ifadesinin ardından serbest bırakılan Dursun Koyuncu ve Şükrü Kibar Borçka Orman İşletme Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

Borçka’da Afganistan Uyruklu Düzensiz Göçmen Yakalandı Borçka’da Afganistan Uyruklu Düzensiz Göçmen Yakalandı

Çifteköprü köyü sakinleri ile birlikte Borçka Orman İşletme Müdürlüğü önünde buluşarak bir araya gelen Dursun Koyuncu ve Şükrü Kibar    Artvin Orman Bölge Müdürlüğüne şikayette bulunduklarını kaydetti.

Dursun Koyuncu, yaptığı basın açıklamasına şu ifadelere yer verdi; “Dün akşam gözaltına alındık. Telefonla irtibat kurmalarına rağmen gece göz altına aldılar. Sabah geleceğiz dememize rağmen bizi göz altında tuttular bir gece. Bu neyin hırsı ben anlamış değilim. Arkamızda görmüş olduğunuz kurum Borçka Orman İşletmesi. Buraya cebinde parasıyla gelen, ormanları istedikleri gibi kesiyorlar. Bu kurum Borçka’nın aynı zamanda Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, Borçka’nın bütün ormanlarını parası olan her zengine istedikleri şekilde verebiliyor. Bu kurum aynı zamda rüşvetçi bir kurumdur, şikayette de bulunduk Artvin Orman Bölge Müdürlüğüne. Bundan sonra yaşanan bütün sorunlardan proje müdürü Yunus Merttürk başta olmak üzere Artvin Orman Bölge Müdürlüğü sorumludur. Çünkü biz aylardır, yıllardır yaklaşık bir yıldır orada sosyal sorun olacağını, köylünün bu projeyi istemediğini söyledik. Söylememize rağmen bu kurum Yunus Merttürk’ü korumuştur. İhaleyide kişiye özel yapmıştır çünkü Yunus Merttürk’ün çok parası vardır. Aynı Yunus Merttürk Borçka’nın ve Hopa’nın bütün iş dünyasını da parasıyla arkasına sıraya dizmiştir. Siyasetçileride arkasına sıraya dizmiştir. Sırf parası olduğu için çok parası var diye Yunus Merttürk’ün yanında saf tutuyor bunlar. Dilimizde tüy bitti kestirmeyeceğiz dedik, yapmayın gelmeyin dedik sosyal sorun var dedik. Birçok ihaleyi iptal etmelerine rağmen bu ihaleyi iptal etmediler. Bugün özellikle Çiftepınar mahallesi bu projeye tamamen karşı olmasına rağmen adeta bizi dinlemediler, halkı dinlemediler. Israrla o bölgeye girmeye çalışıyorlar biz o bölgeye kati suretle sokmayacağız. Evet alçak demişiz, evet alçaklık yapıyorlar. O ağaçları kesmek en büyük alçaklıktır. Bu ülkeye yapılmış en büyük ihanettir o ağaçları kesmek. Bu kurumun kendisini para ile satın alabilirsiniz, bugün bu işletme müdürüne 2 milyon 3 milyon parayla gidin istediğiniz bölgede istediğiniz ormanı kesebilirsiniz. Parası olmayan ormanda çalışmak isteyenlerin önünü açmıyorlar gerçekten kaçak kesim yapmayacakların önünü açmıyorlar, yaşlı ağaçları kaçak kesim yapmadan almak istemeyenlerin önünü açmıyorlar bütün kaçakçıları Çifteköprü ormanlarında bütün kaçakçıları bu kurum çalıştırıyor.  Bu kurum kaçak kesimden mahkemelik olan herkesi bugün o bölgede ormana sokmuş durumdalar. Kaçak kesim yapan herkes bugün bu kurumdan içeri girebiliyorken köyün kooperatifi bu kurumdan içeri gidemiyor.
Bize diyorlar ki izin verin turizm yapacaklar, asla ve asla bu projenin altında turizm yatmıyor. O bölgenin taşını alacaklar. Orman vasfını yok edecekler o bölgenin taşını alacaklar. Bu kurum Artvin Orman Bölge Müdürlüğü iki yüzlü bir kurumdur. Çünkü daha önce bölgede taş ocağı yapılması için bu kurum izin vermiştir. Bu kurumun çalışanları suç işliyor. Bu kurumun çalışanları bu halka karşı suç işliyor.”

9 B9 F F00 E 8804 4105 B3 F4 12 E F6 F E82 F8 E
“Bu kurum katil bir kurumdur”
Koyuncu, Borçka ve Hopa halkına seslenerek; Bütün Borçka ve Hopa’nın halkına sesleniyoruz zenginler, bürokrasi bir araya gelmiş ormanlarımızı katlediyor. Cankurtarana gelin hep birlikte sahip çıkalım. Bugün Cankurtarana sahip çıkmazsak o bölgenin suyunu içemeyeceğiz. O bölgede istediğimiz gibi mangal yapamayacağız. O bölgede istediğimiz gibi ağaçların altında serinleyemeyeceğiz. Bu kurum katil bir kurumdur. Bu kurum ormanları katletmek için sıraya geçmiş. Bu kurum temiz bir kurum değil. Bu işletme müdürüde temiz bir müdür değil. Bu işletmenin müdürü bu kurumun başından derhal gönderilmelidir. Çifteköprü işletme şefliği müteahhitlerin, kaçakçıların emrinde çalışmaktadır. Kaçakçılara mesaj atılıyor kaçakçılara bilgi veriliyor. Suç duyurusunda bulunduk Artvin Bölge Müdürlüğü hakkında. Rüşvet teklif etti bu projeye izin verin size başka bir ormanı verelim dediler. Bu bir rüşvettir. Artvin Orman Bölge Müdürlüğü rüşvetçidir” dedi.

Editör: AYŞE ÖZDER