Artvinli Gençlere Müjde! Artvinli Gençlere Müjde!

Hopa-Borçka arasında “Cankurtaran Tüneli’nin açılması ile birlikte boş kalan alanın SIT Alanı veya Milli Park’a dönüştürülmesi beklenirken ihaleye çıkartılarak 17 hektar alanın özel bir şirkete ‘Turizm Alanı Kompleksi’ için verilmesine yöre halkı tepki göstermişti.
Yöre halkı, gerçekleşecek projede kesilecek ağaçların damgalanması ile birlikte “Cankurtaran’da Talana Dur Deyin” diyerek bugün damgaları sökmek için bir araya geldi.

5 B B F8830 059 C 4 A8 A A7 C C 18 A D2 C F C805 C
Borçka Orman İşletme Müdürlüğü tarafından damgalanan ağaçların damgalarını sökmek için bir araya geldiklerini söyleyen yöre halkı, yaşanılan katliama ortak olmayacaklarını belirtti.
Bölge halkından Dursun Ali Koyuncu, “burada bu projeyi hayata geçirmeyeceğiz” dedi. Yıllarca ormanları katlettiklerini söyleyen Koyuncu, şu sözleri dile getirdi; “Bulunduğumuz yer burası Hopa sınırlarında kalıyor. Bizim mahallemize bir buçuk kilometre mesafede burası yani Çifteköprü sınırlarına yakın bir bölge. Burada yaklaşık iki gün önce Borçka Orman İşletme Müdürlüğü turizm tesisi diye düşünülen bir proje nedeniyle burada damgalama işi yaptı. Biz bu damgalamayı öğrendikten sonra aslında amacımız biraz daha beklemekti. Çünkü insanlar artık bir görsün istedik. Herkesi buraya getireceğiz ve burada yapılan damgalamayı daha net görecekler. Güneşli günde buraya daha çok insan getirmeyi düşünüyoruz. Şöyle bir propaganda yapıyorlar aslında bu projeyi köylü istedi deniliyor asla köylü bu projeyi istemedi. Evet köyden köyünü satanlar var ama bu köyünü satanlar yıllarca bu ormanları satıyorlardı. Yıllarca para kazanmak için bu ormanlarda genç yaşlı demeden katlettiler zaten. Bu insanlara biz köyünü düşünmeyen insanlara köylü demiyoruz ve o yüzden bu köyün çiftepınar mahallesinin gençlerinin tamamı bu projeye karşı ve kati suretle burada projeyi hayata geçirmeyeceğiz” dedi.

287 F B610 B453 4163 B36 E 4 F3 A A6366 E05
“Hiç Kimsenin Bu Turizm Planından Haberi Yok”
Bölgede gerçekleşecek projeden kimsenin haberi olmadığını söyleyen Koyuncu, “Derdi turizm olan, oturur turizmin nasıl yapacağını planlar. Turizm İl Müdürüyle görüştük ve böyle bir plandan haberi yok. Hiç kimsenin bu turizm planından haberi yok. Bölgenin turizm destinasyonu yok ama burada turizm yapılıyor yani sözde turizm yapılıyor. Burayı daha önce taş ocağı için istediler dava açtık kazandık, vermedik. O zamanda bizden otel yapmak için istediler ve dediler ki ‘bize verin madem taş ocağı için vermiyorsunuz otel için verin’ dediler ama şimdi otel içinde vermedik. Burayı hatta ‘bu projeyi size verelim’ dediler. Projenin sahibi Yunus Merttürk  dedi ki ‘tamam lanet olsun gelin siz yapın’ dediler ama biz bu teklifi de kabul etmedik. Şimdi bizim hakkımızda kara propaganda yapıyorlar ve işte onları kovacaklar ve kendileri oraya konacaklar. Buradan ilan ediyoruz; buraya girersek kalbimiz kurusun ve buraya girmek diye bir derdimiz yok, kimseyi de buraya sokmak gibi niyetimiz yok. Asla ve kati suretle sadece biz bu bölgeyi gezmek, görmek isteyenlere açacağız. Bisikleti ile gezecek, aracı ile gezecek yürüyüş yapacak yani trekking dediğimiz şeyi yapacak. Biz sadece ve sadece bu bölgeyi bu amaçla kullandırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

16 F B8765 040 F 4 B D6 B0 D5 A952513 C A4 F9
“Biz Yalnız Kalırsak Bu Orman Yok Olur Gider”
Hopa, Borçka ve Artvin halkın seslenen Koyuncu, “bu değeri hep birlikte koruyalım” diyerek şu sözleri dile getirdi; “Kooperatifi dinlemediler, köy muhtarını dinlemediler köylüyü dinlemediler. Ne muhalefeti, ne şeyi siyasetin kendisi bile yüzünü buraya dönmüş değil. Adeta üvey evlat gibiyiz. Buradan Hopa, Borçka ve Artvin halkın sesleniyorum, devasa şirketlere karşı mücadele ediyoruz. Para babalarına karşı mücadele ediyoruz, paraya tapanlara karşı mücadele ediyoruz, paranın kölesi olanlara karşı mücadele ediyoruz. Biz yalnız kalırsak bu orman yok olur gider. Tek başımıza yalnız bir şekilde sadece çiftepınar mahallesi olarak mücadele edersek bu mahalleyi boğarlar, yalnızlaştırırlar. O yüzden ciddi bir desteğe ihtiyacımız var. Çünkü buralar Hopa’nın da Borçka’nın da, Artvin’in de ortak değeridir. Bu değeri hep birlikte koruyacağız.”
“Mücadele Etmeyenler Bu Bölgenin Güzelliklerini Haketmiyor”
Cankurtaran için mücadele etmeyenlerin  Cankurtaran’a gezmek için gelmemelerini söyleyen  Koyuncu, “Cankurtaran köşesinde iki mangal yapıp gidenlere sesleniyoruz; gelmeyin. Mangal yapmak için gelmeyin. Bu bölgeye eğer buraya sahip çıkılmayacaksa hiç kimse Cankurtarana tatile bile gelmesin. Gezmeye de gelmesin, suyundan içmeye gelmesin, temiz hava almaya gelmesin. Biz onları da uyaracağız, artık bu bölgeye mangal yapmaya ve keyif çatmaya gelmeyin. Gelin keyfinizi yapın ama biz mücadele ederken bizim yanımızda da olun.  Bizim yanımızda olmayacaksanız Cankurtarana adım atmayın. Çünkü mücadele etmeyenler bu bölgeni güzelliklerini hak etmiyor” ifadelerine yer verdi.

E6726 F53 8 A B4 4578 8766 77 E207 D D7778

Editör: AYŞE ÖZDER