Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Rize’de çay üreticilerinin yaşadığı geçim sıkıntılarına dikkat çekmek amacıyla "Çay üreticisinin geçim derdi, bizim derdimizdir" sloganıyla önemli bir miting düzenledi. Rize'deki 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen "Çay Mitingi"nde, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in yanı sıra Artvin’in çeşitli belediye başkanları da yer aldı.

Mitingde konuşma yapan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, çay üreticilerinin hak ettiği değeri alması gerektiğini vurguladı. Özel, "Çay üreticilerinin geçim derdi bizim derdimizdir. Bugün burada toplanarak onların sesi oluyoruz. Çay üreticilerinin emeğinin karşılığını alması için mücadele edeceğiz" dedi.

Mitingde yapılan konuşmalarda, çay üreticilerinin yaşadığı geçim sıkıntıları ve talepleri detaylı bir şekilde dile getirildi. Üreticiler, çay fiyatlarının düşük olmasından, girdi maliyetlerinin yüksek olmasından ve emeğinin karşılığını alamamaktan şikayetçi. Özellikle gübre fiyatlarının yüksek olması nedeniyle üreticilerin zor durumda kaldığı vurgulandı. 
CHP’nin düzenlediği bu miting, çay üreticilerinin sorunlarının gündeme gelmesi ve çözüm yollarının tartışılması açısından büyük önem taşıyor. Üreticilerin taleplerinin yetkililer tarafından dikkate alınması ve gerekli düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

Yusufeli Barajının enerjisi AK Parti’nin ampulüne yetmedi! Yusufeli Barajının enerjisi AK Parti’nin ampulüne yetmedi!

Artvin’den gelen belediye başkanları da çay üreticilerinin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi ve çözüm taleplerini iletti.

Whatsapp Görsel 2024 06 02 Saat 15.28.35 75Ff0F18Artvin Belediye Başkanı Bilgehan Erdem:
"Bugün Rize’de çay mitingindeyiz ve çaya yapılan son zamma karşı burada toplandık. Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel, milletvekilleri ve belediye başkanları burada çay üreticisinin düştüğü zor durumu dile getirmek ve onların hakkını savunmak için büyük bir miting düzenlediler. Artvin’den, Giresun’a, Samsun’a kadar çay üreticileri burada. Çay üreticilerine destek verenler burada ve 210 binin üzerinde çay üreticisi mağdur durumda. Bir kilo çay ile bir ekmek bile alamıyorlar. Bu yüzden biz de halkın sesini, Karadeniz’in sesini, emekçilerin sesini duyurabilmek için genel başkanımız ile çay üreticilerine desteğe geldik. Herkesin çay üreticilerine sahip çıkmasını bekliyor ve diliyoruz."

Whatsapp Görsel 2024 06 02 Saat 15.31.28 544D8152Murgul Belediye Başkanı Mehmet Yıldırım:
"Çay üreticilerinin ücreti işçiyi bile karşılamıyor. Şu anda çay üreticisi çok kötü durumda. Bizim Murgul’da çay yok ama yakın bir ilçemiz olan Borçka’da sorduğumuzda üreticilerimiz gübreyi bile karşılayamıyor. Bu yüzden biz de buradan çay üreticilerine destek vermeye geldik."

Whatsapp Görsel 2024 06 02 Saat 15.28.35 05Aa010BBorçka Belediye Başkanı Ercan Orhan:
"Bugün çay mitingindeyiz ve hep birlikte çay üreticilerine destek olmaya geldik. Çünkü biliyoruz ki çay üreticileri artık hak ettiği değeri alamıyor ve çay parası insanlara yetmiyor. Bir kilo çay ile iki simit dahi alınamıyor. Bu nedenle bugün buradayız. Çay üreticileri ile dayanışma içindeyiz ve onlarla birlikte sesimizi yükseltmeye çalışıyoruz."

Whatsapp Görsel 2024 06 02 Saat 15.31.35 054Be69DKemalpaşa Belediye Başkanı Erhan Yılmaz:
"Şu anda Kemalpaşa Belediye Başkanıyım. Bizi bu zamana kadar okutan, bu zamana kadar getiren hep bu çaydan kazandık. Çayın parası ile buralara kadar geldik. Ancak maalesef şu anda emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Çay bizim her şeyimiz: yemeğimiz, suyumuz, sağlık harcamalarımız, çocuğumuzu okutmak için harcadığımız paramız her şeyimizi bu çaydan elde ediyoruz. Bu yüzden iktidardan ve Cumhurbaşkanından, halkın gerçek ihtiyacı olan, değeri olan ücreti bu halka vermesini talep ediyoruz."

Whatsapp Görsel 2024 06 02 Saat 15.28.35 8E359401Hopa Belediye Başkanı Utku Cihan:
"Geçtiğimiz hafta da Fındıklı’da çay mitingi yapılmıştı, bugün de Rize’de hep beraber çaydaki sömürüye son verilmesi ve verilen fiyatın yükseltilmesi için mitingdeyiz. Güzel bir hava ve kalabalık var, Rize çok güzel durumda. Çaydaki sömürünün son bulması ve fiyatın yükseltilmesi için bu mücadeleyi her alanda sürdürmeye devam edeceğiz."

Editör: ALİ ERAY ÇELİK