Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2024 yılı için yaş çay alım fiyatı kilogram başına 17 lira, üreticilere verilen destekleme bedeli ise 2 lira olarak belirledi. Çay üreticileri ise açıklanan fiyatı düşük bulduğunu en az 25 lira olmasıgerektiğini her fırsatta belirtiyor.

AK Parti Artvin Milletvekili Faruk Çelik, Artvin Çoruh Üniversitesi (AÇÜ) tarafından Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Tıbbi Aromatik Bitkiler Seferberlik Buluşması" panelinde yaptığı konuşmada, 2024 yılı yaş çay alım fiyatı hakkında açıklamalarda bulundu.

Faruk Çelik, çay fiyatlarındaki artışın yüzde 60 olduğunu ve bunun enflasyonla neredeyse eşdeğer olduğunu belirterek, desteklemelerin 30 kuruştan 2 liraya çıkarıldığını vurguladı. Ancak Çelik, sorunun fiyat artışında değil, yapısal sorunlarda yattığını ifade ederek, "Sorun bu artıştan mıdır? Sorun artışta değil, sorun yapısal sorunlardadır" dedi.

Çelik, çay toplama sürecinde yaşanan zorluklara, arazi rehabilitasyonuna ve kimyasal kullanımına dikkat çekerek, organik tarımın önemine değinerek "Siz şimdi çay toplanmaya çalışırken kime toplatacaksınız? Araziye bakın, arazinin durumu nasıl, çay alanları nasıl, rehabilitasyona ihtiyacı var mı? Var. Hele hele bir problem var, kimyasal. Rektörümüz az önce söyledi, organik tarım alanı ilan edildi diye. Şimdi bu kadar kimyasal şu kadar alana 30 ton kimyasal kullanman gerekirken 80 ton kullanmaya noktasına gelmişsen tabii ki maliyet yansıması olacak. Sana yüzde 60 değil, yüzde 100 destek versek yani ücretini artırsan ifade etmez. Yapısal sorunlar başka bir şey, onları çözmek için mücadele etmek başka bir şey” ifadelerini kullandı.

Artvin’de 5 araç birbirine girdi Artvin’de 5 araç birbirine girdi

Çelik’in bu açıklamaları, çay üreticilerinin beklentilerini karşılamaktan uzak kaldı. Üreticiler, geçimlerini sağlamak için daha yüksek bir taban fiyat talep ederken, Çelik'in yapısal sorunlara odaklanması, somut çözüm önerilerinin eksikliği nedeniyle çay üreticilerini tatmin etmeyeceği ön görülüyor.

Çelik yaptığı açıklamada taban fiyatını tartışmanın doğru bir yaklaşım olmadığını belirterek, "Bizim ürettiğimiz bu iki önemli ürünün yapısal sorunlarını gündeme getirecek yaklaşım doğru bir yaklaşımdır, çözüm endeksi yaklaşımdır, üreticiden yana bir yaklaşımdır. Yoksa işin kolayı var, senin maaşın düşük, senin maaşın yüksek, senin bilmen taban fiyatın böyle, benim taban fiyatım öyle gibi yaklaşımlar doğru ve sağlıklı yaklaşım içermemektedir” dedi.

Çelik'in açıklamaları, üreticilerin beklentilerini karşılamaktan uzak kalırken, daha kapsamlı ve üretici odaklı politikaların gerekliliğini bir kez daha ortaya koydu.

Editör: ALİ ERAY ÇELİK