Yeşil Artvin Derneği, Anayasa Mahkemesi'nin Cerattepe ÇED olumlu kararını iptal etmesini ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü vesilesiyle saat 17.30’da Cerattepe Nöbet yerinde bir basın açıklaması düzenleyecek. Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan, Artvin halkını bu önemli açıklamaya davet etti.

"Artvin'i Yaşam Alanı Olmaktan Çıkarmayacağız"

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, yaptığı açıklamada Anayasa Mahkemesi'nin kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Karahan, "Artvin’i yaşam alanı olmaktan çıkaracak kadar çevresel etkilerinin çok ağır olacağı bilinen Cerattepe maden işletmesi için hukuk gerekeni söyledi. Anayasa Mahkemesi Cerattepe ÇED olumlu kararını iptal etti. Bu karar; sadece Cerattepe ve Artvin değil, güzel ülkemizin geleceği için de çok umut verici bir adım olmuştur" dedi.

"Mücadelemiz Devam Ediyor"

Karahan, Artvin için mücadelelerinin bitmediğini vurgulayarak, "Hep söylediğimiz gibi: Cerattepe ve Artvin için biten bir şey yok. Haklıyız ve yaşam mücadelemiz kazanmaya devam ediyor. Bu kazanım ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle, Cerattepe nöbet yerimizde bir basın açıklaması yapılacaktır. Tüm doğaseverleri ve değerli halkımızı Cerattepe ’deki basın açıklamamıza davet ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"2009/7 Genelgesi Yetersiz"

7’den 70’e her yaşa hitap ediyor 7’den 70’e her yaşa hitap ediyor

Karahan, Anayasa Mahkemesi'nin kararının Cerattepe'deki madencilik faaliyetlerine yasal dayanak sağlayan 2009/7 genelgesine dayandığını belirterek "Anayasa Mahkemesi kararı, Cerattepe bölgesinde yapılmakta olan madenciliğin 2015 yılında alınmış olan 2009/7 genelgesi kapsamında bir ÇED olumlu kararına dayandığını ifade ediyor. Gerçekten de şu an Cerattepe’de yapılan madencilik, 2009/7 genelgesi kapsamında alınmış bir izinle devam edebiliyor. Oysa ki Anayasa Mahkemesi, 7 yıl süren yargılama sonunda Cerattepe gibi, Artvin’in hemen üzerinde yer alan ve şehir merkezi yönünden büyük tehlikeler içeren bir bölgede, 2009/7 genelgesi kapsamında bir ÇED izninin verilemeyeceğini belirterek yeniden yargılama yönünde bir karar verdi" diye konuştu.

"Yeniden Yargılama ve İptal Kararı Bekleniyor"

Karahan, Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararın, yeniden yargılama sürecinde bir iptal kararı ile sonuçlanacağını vurgulayarak "Anayasa Mahkemesi, burada 2009/7’ye göre bir izin verilmesinin doğru olmadığını belirtti. Yeniden yargılamada mahkemenin yapacağı tek şey bir iptal kararı vermektir. Anayasa Mahkemesi, bu konudaki ihlalin ancak bu şekilde giderileceğini açıkça anlatmıştır" dedi.

"Madencilik Faaliyeti Yasal Dayanaktan Yoksun"

Karahan, Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyetinin Anayasa Mahkemesi kararıyla yasal dayanaktan yoksun hale geldiğini belirterek "Şu anda Cerattepe bölgesindeki madencilik faaliyeti Anayasa Mahkemesi kararıyla birlikte yasal dayanaktan yoksun hale gelmiştir. Üretime yönelik her faaliyet yasa dışıdır ve kamu idaresi nezdinde durdurulması gerekir. Bu konuyla ilgili olan bütün kurumlara bildiriyoruz ve gereğini bekliyoruz. Bunu kamuoyunda da takipçisi olacağız" diyerek sözlerini tamamladı.

Yeşil Artvin Derneği, Anayasa Mahkemesi'nin bu önemli kararını ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nü vesile ederek düzenleyeceği basın açıklamasıyla çevre mücadelesinde ne kadar kararlı olduklarını bir kez daha göstermiş oldu. Artvin halkının ve doğaseverlerin bu mücadeleye destek vermesi, Cerattepe ve benzeri doğal güzelliklerin korunması açısından büyük önem taşıyor.

Editör: ALİ ERAY ÇELİK