Hopa Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tanıtım programında, Belediye Başkan Adayı Utku Cihan, 5 yıllık projelerini açıkladı.

İki kuzen farklı partilerden meclise girdi İki kuzen farklı partilerden meclise girdi

Meydanda toplanan vatandaşlara konuşma yapan Cihan, seçilmesi durumunda hayata geçireceği projeler ile Hopa’nın 25 yıllık geleceğini şekillendireceklerini kaydetti.

 Whatsapp Image 2024 02 24 At 18.45.55

“Hopa’ya hizmet etmenin onurunu yaşayacağıma inanıyorum”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bir tek şeye ihtiyacımız var o da çalışmak’ sözünden aldığı ilhamla hayatı boyunca çok çalıştığını şimdi de Hopa için çalışmaya devam edeceğini söyleyen Cihan, “15 yıl boyunca İzmir ve İstanbul belediyelerinde çalıştım, deneyimler kazandım. Çok değerli belediye başkanlarımızla birlikte çalıştım. İzmir’de Aziz Kocaoğlu ile İstanbul’da ise Ekrem İmamoğlu başkanımızla çalışma fırsatı yakaladım. Şimdi de bütün bu deneyimlerle doğduğum topraklara hizmet etmek için buradayım. Hopa için çok çalışacağım, Bambaşka bir Hopa için birlikte çok çalışacağız. Hopalı olmak hayatım boyunca benim için bir gurur kaynağı oldu. Nerede olursam olayım, Hopalı olmanın gururunu yaşadım. Şimdi de memleketimde, burada Hopa’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin Hopa Belediye Başkan Adayı olmanın gururunu yaşıyorum. 31 Mart’tan sonra da sizlerin takdiri ile de Hopa’ya hizmet etmenin onurunu yaşayacağıma inanıyorum.” dedi.

“Mutlu bir Hopa istiyoruz”

Hopa’nın sorunlarını konuşmaya değil çözümlerini üretmeye geldiklerini aktaran Cihan, “Hopa’nın sorunlarının herkes farkında. Haftalardır sokaklarda herkesle görüştük, herkesin fikrini aldık, sorunları dinledik. Emin olun, Hopa’nın çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. İşi ehline teslim edelim. Ben bugün sizlere sorunları değil, tek tek çözümleri anlatacağım. 5 yıl içerisinde bu çözümleri hep birlikte hayata geçireceğiz. Ayrıştırmadan, ötekileştirmeden, bizim çocuk, sizin çocuk demeden, tehdit etmeden, parmak sallamadan, ortak akılla hayata geçireceğiz. Bambaşka bir Hopa’yı birlikte var edeceğiz. Tam da bu yüzden “bambaşka bir Hopa” dedik. Gençler için, kadınlar için, çocuklar için; engelliler için, yaş almışlar için; ekonomisi daha güçlü, herkesin kazandığı ve hakça bölüştüğü, esnafın yüzünün güldüğü, yatırımın arttırdığı, turizmle kazanan, doğaya saygılı, yeşil alanlarıyla, parklarıyla, kreşleriyle, spor alanlarıyla bambaşka bir Hopa’dan bahsediyoruz. Otoparklar ve TIR parklarıyla trafik sorununun ortadan kalktığı artık gençlerimizin trafik kazalarında ölmediği bir Hopa hayal ediyoruz. Kadın emeğinin görünür olduğu, gençlerin işsiz kalmadığı, mutlu çocukların yaşadığı, hesap veren ve şeffaf bir yönetimin olduğu, tüm Hopalıların doğrudan yönetime katıldığı, mutlu bir Hopa’dan bahsediyoruz, mutlu bir Hopa istiyoruz.” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 02 24 At 18.45.52

“Hopa’da çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok!”

Hopa’daki sorunları tespit ederek çözümlerini hazırladıklarını belirten Cihan,  “Hopa için her türlü detayı düşündük, her türlü detay hakkında çalışmalar yaptık. Ben şehir plancısıyım. 15 yıldır, milyonlarca nüfuslu kentlerde görev yaptım, çözülemez denilen sorunları çözdüm, yapılamaz denilen işleri yaptım. Benim işim bu! Bu konuda bana güvenin! Bu yüzden de çok açık ve net söylüyorum ki Hopa’da çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok!” ifadelerini kullandı.

“Hopa’nın önümüzdeki 25 yılını planlayacağız”

“Biz Hopa’nın sadece bugünkü sorunları çözmeyeceğiz. Hopa’nın önümüzdeki 25 yılını planlayacağız.” Diyen Cihan, konuşmasında şunları kaydetti: “Her sorunu muhataplarıyla konuşarak, uzmanlarıyla çalışarak, ele ele vererek, ortak akılla çözeceğiz. Yaşanabilir bir Hopa için; Hopa’ya yeni bir nefes, yeni bir vizyon, yeni bir heyecan getireceğiz. Bütün bunları Hopa halkıyla ve sizlerin takdiriyle seçilecek olan takım arkadaşlarımızla birlikte yapacağız. Bu yüzdenden de yetenekli, liyakatli, gençlerin ve kadınların olduğu bir meclis hazırladık.”

“İstanbul’da ve İzmir’de nasıl yaptıysak, Hopa’da da öyle yaparız”

Cihan, İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinde yaptıklarını referans göstererek, Hopa için de yapacaklarını vurgulayarak şunları dile getirdi:

“Şimdi birileri diyecek ki “tüm bunları nasıl yapacaklar?”  Biz bunları İstanbul’da ve İzmir’de nasıl yaptıysak, Hopa’da da öyle yaparız. Bunların yapılmasını istemeyenlere rağmen yaparız.

Peki hani kaynakla yapacaksınız diye soracaklar? Hopa’ya hizmet için herkesin kapısını çalacağız, herkesin desteğini alacağız. Kardeş belediyelerle iş birliğine ve uluslararası proje desteklerine önem vereceğiz. Sonrasında ise kendi kaynaklarımızı, kendi sürdürülebilir ekonomimizi yaratacağız. Belediyemiz de Hopa’mız da kendi ekonomisiyle kendi yatırımlarıyla ayakta kalacak. Doğru olan budur: Hopa kimseye muhtaç değil, Hopa kimseye mecbur değil. Bize diyecekler ki “şimdiye kadar ne yaptılar?” Bizi başkalarıyla karıştırmasınlar! Biz sel zamanı çizmeyi, deprem zamanı çadırı, parayla satanlardan değiliz, biz belediyeleri borçla bırakanlardan değiliz. Biz Hopa’da olduğu gibi herkesin evine içilebilir temiz ve ucuz suyu getirenleriz. Daha da iyisi yapacağız. Hopa halkıyla başaracağız Gerekirse ayağımıza çizmeyi giyeceğiz, taş taşıyacağız ama yine de birlikte yapacağız.

Whatsapp Image 2024 02 24 At 18.45.55

Biz gelin hayalini kurduğumuz Hopa’yı birlikte yaratalım; birlikte üretelim ve birlikte yönetelim diyoruz. Birileri gibi “bize oy vermezseniz, hizmet gelmez” diye Hopa halkını tehdit etmiyoruz.

“Aklımızı başımıza alalım” demiyoruz. Çünkü biliyoruz ki Hopalının aklı zaten başında, Hopalı kendinden emin, Hopalı kararını vermiş, Hopa geleceğe yürümek istiyor.

Bambaşka bir Hopa için biz çok hazırız,  projelerimizle, ekibimizle ve Hopa halkıyla inanıyoruz ki Hopa’yı bambaşka bir Hopa haline getireceğiz.”

Hikmet BAŞAR

Editör: HİKMET BAŞAR