Hopa halkı adına sol bileşenler tarafından 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin yıl dönümü nedeniyle yürüyüş ve basın açıklaması düzenlendi.

Düzenlenen yürüyüş ve basın açıklamasının ardından konuşma yapan Hopa Belediye Başkan Adayı Utku Cihan “Bu bir anma değil. Bir anma olmamalı. Biraz önce de söylediğimiz gibi bu bir hesap verme günü olmalı.” dedi.

Meydana gelen tüm depremlerde aynı sonun yaşandığını ifade eden Cihan, “Sadece son depremde değil, Gölcük Depreminde de, Van Depreminde de, Adapazarı Depreminde de, diğer tüm depremlerde hep aynı şey oluyor. İnsanlar ölüyorlar. Biz onları anıyoruz ama hiç kimse hesap vermiyor.” şeklinde konuştu.

Hayatını kaybeden insanların hayalleri olduğunu belirten Cihan, “20, 30,40 yaşlarındasınız hayalleriniz, fikirleriniz var ama bir gün o binayı yapan kişi tarafından aç gözlülükle yapıldığı için, rant için yapıldığı için, yanlış yapıldığı için ya da oraya o binayı yapmaya izin verenler buna izin verdikleri için ölüyorsunuz.

Utku Cihan’dan HOPAK’a ziyaret Utku Cihan’dan HOPAK’a ziyaret

Bunun hesabını kimse vermiyor. Bu yıllardır böyle bunu değiştirmek gerekiyor. Bu yanlışları yapanlar, o binalara izin verenler bunun hesabını verecek!” diye konuştu.

Ayşe ÖZDER