Öğrencilerle Buluştu Kitaplarını İmzaladı Öğrencilerle Buluştu Kitaplarını İmzaladı

Doğu Karadeniz'in önemli kış turizm merkezlerinden Artvin'deki Atabarı Kayak Merkezi, yarıyıl tatilinde kayak eğitimi almak isteyenlerin akınına uğruyor.

Şehir merkezine 18 kilometre uzaklıkta, 2 bin 200 rakımlı Mersivan Dağı'ndaki Atabarı Kayak Merkezi'nde geçen hafta etkili olan yağış sonrası pistteki kar kalınlığı bir metreyi aştı.

kayak çocuk (2)

Zorluk derecesine göre 1300 metre uzunluğunda 2 pistten oluşan merkezde, yarıyıl tatilinde açılan temel kayak eğitimi kursu yoğun ilgi görüyor.

Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Artvin Çoruh Üniversitesi'nin işbirliği ile 6-14 yaş arası öğrenciler için açılan Temel Kayak Eğitim Kursu veriliyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi Kayak Antrenörü Öğretim Görevlisi Fikri Özkan tarafından verilen eğitimde öğrenciler kayak malzemelerini kullanmayı öğreniyor.

kayak çocuk (1)

Özkan, eğitimlerde yetenekli gençler keşfedilerek kayak sporcusu olarak ileri düzey eğitime tabi tutulduğunu söyledi.

Geleneksel hale getirilen yarı yıl tatilindeki temel eğitim kayak kurslarının yetenekli gençleri keşfetmek için önemli olduğunu dile getiren Özkan, "Yaklaşık 25 öğrencimiz var. Bunları iki gruba böldük birer gün arayla değiştirmeli gruplarımızı tam gün, dinlendirmeli ve öğlen yemeği vererek kurslarımızı 4'er gün tam gün halinde tamamlamış oluyoruz. Kursta sadece temel kayak eğitimi veriyoruz. İleri seviyede sporcu olan çocuklarımız var onlar da Gençlik Spor İl Müdürlüğünün Kayak Antrenörü Yunus hocamızın eşliğinde kulüp ve sporcu bazında çalışmalarına devam ediyor. Yetenekli çocukları böylece seçmiş oluyoruz" dedi.

12 yaşındaki Elif Sena Kul kursta kayak yapmayı öğrendiğini aktararak, "Gençlik Spor İl Müdürlüğünün açtığı yarıl yıl tatilindeki kayak kursuna katılıyorum. Geçen yılda burada kayabiliyordum şimdi de zirveden kayabiliyorum. Öğretmenlerime teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Kayak kursuna katılan 6 yaşındaki Bora Aydın, önceden kızakla kaydığını şimdi ise iki günlük eğitim sonunda tek başına kayak takımlarıyla kayabildiğini ifade etti.

Hikmet BAŞAR