Damar sertliğinin, atar damar duvarlarının kalınlaşması ve sertleşmesi ile karakterize, kalp krizleri ve inmelerin en önemli sebebi olduğunu ifade eden Diyetisyen Tekin, kardiyovasküler hastalıklar (dolaşım sistemini etkileyen herhangi bir hastalık) ve inme gibi damar sertliğinden kaynaklı hastalıkların, tüm dünyada özellikle endüstrileşmiş toplumlarda en önemli hastalık olma ve ölüm nedeni olduğunu belirtti.

Tekin, “Damarın intima tabakası hasarlanır. Kolesterol birikir. Bir ya da daha fazla plak, koroner arter endoteline yapışır. Bu durum, arter çapının daralmasına, damar tıkanmasına ve trombosis oluşumuna yol açar. Hipertansiyon, diyabet ve hiperkolesterolemi gibi geleneksel kardiyovaskuler risk faktörleri damar yapısının koruyucu fonksiyonunun bozulmasına neden olur.” dedi.

“LDL (Kötü kolesterol)’nin oksidasyona uğraması aterosklerozu başlatıcı etkendir.” diyen Tekin,  HDL Kolesterolün yükselmesini ve ldl kolesterolün düşmesini etkileyen önerileri şöyle anlattı:

“Önerilen Besinler; Lifli gıdalar, tam buğday, kepekli , çavdar ve yulaf ekmeği, kuru baklagiller, balık ve balık yağı, tekli doymamış yağ (Zeytin yağı), omega 3’lü gıdalar (Balık, Zeytin ve zeytin yağı, Keten tohumu , Ceviz, Badem, Fındık, Fıstık vb.), tüm sebze ve meyveler, (Marul, ıspanak, semizotu gibi yeşil sebzeler, Portakal, mandalina, elma, üzüm, nar, kızılcık, yaban mersini, avakoda vb.,), Soğan, sarımsak (Günde yarım soğan HDL’yi %25 artırır, yoğurt(Probiyotik).

Uzak Durulması önerilen besinler; katı bitkisel yağlar(margarin), şeker ve hamurlu gıdalar, kolestrolden zengin gıdalar(böbrek, ciğer, beyin vb.), yağlı süt, peynir, krema, vb., aşırı tuz tüketimi.”

Tekin, önerilen yaşam ile ilgili olarak düzenli egzersiz/ yürüyüş, sigara ve aşırı alkolden uzak durma, kilo verme ve kiloyu koruma, stres yönetimine dikkat edilmesi gerektiğini aktardı.

Kan kolesterol düzeyi hakkında, “200 mg/dl’nin altı: normal, 200-239 mg/dl arası: sınırda yüksek, 240 mg/dl’nin üste: yüksek.” dedi.

Kan LDL kolesterol düzeyi hakkında, “130 mg/dl’nin altı: normal, 130-159 mg/dl arası: sınırda yüksek, 160 mg/dl’nin üstü: yüksek.” dedi.

"Gluten Hassasiyeti" Migren Ataklarını Tetikleyebilir "Gluten Hassasiyeti" Migren Ataklarını Tetikleyebilir

Kan HDL Kolesterol düzeyi hakkında, “35 mg/dl’nin altı: düşük.” dedi.

Kan Trigliserit Düzeyi hakkında, “200 mg/dl: normal, 200-400 mg/ dl: sınırda yüksek, 400-1000 mg/dl: yüksek, 1000 mg/dl: çok yüksek” dedi.

Ayşe ÖZDER