Hopa TSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Demircioğlu, sahil kentlerinin turizmle ilgili yatırımlarının açılması için gerekli olan adımlardan birinin de Turizm ve Otelcilik Fakültesinin sahil ilçelerine taşınması gerektiğini vurgulayarak, “Ara eleman sıkıntısı yaşamamak için uygulamalı bir şekilde Hopa veya Kemalpaşa’da üniversite yerleşkesi konuşulması çok önemli.” dedi.

Çelik: Politika ve şiddet yan yana gelmemeli Çelik: Politika ve şiddet yan yana gelmemeli

Hizmet sektöründe diğer ilçelere oranla sahilin potansiyelinin daha yüksek olduğuna değinen Demircioğlu, “Artvin Çoruh Üniversitesi Turizm Otelcilik Fakültesi Artvin Seyitler yerleşkesinde konuşlandırılmış vaziyette. İstatistik olarak da baktığımızda özellikle Hopa Turizm Bakanlığı’na bağlı yatak ve konaklama tesisleri açısından hem basit usulde hem de turizm Bakanlığına bağlı seviyede açık ara merkez ve diğer ilçelerden ön plana çıkmakta. Üniversitenin Seyitler Köyüyle Kemalpaşa, Hopa, Arhavi, Borçka gibi bir coğrafyaya sahip alana baktığımızda üniversitenin kendi kriterleri açısından da bu yerleşmelerde o fakültenin açılması gerekiyor.” diye konuştu.

Turizm Otelcilik Bölümünün taşınması için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Demircioğlu, “Eğer turizmde bir şeyler Artvin için geliştireceksek ileri doğru adım alacaksak istatistikleri göz önünde bulundurmak coğrafi yapıya ve turizme yatkınlığına, hizmet sektöründeki kalitesine bakarak hareket etmek zorundayız. Ondan kaynaklı ben buradan ilgililere tekrar seslenmek istiyorum sahil kentlerinin turizmle ilgili yatırımlarının önünün açılması için hem Artvin Çoruh Üniversitesinin ara eleman sıkıntısı yaşamamak için uygulamalı bir şekilde Hopa yerleşkesinde veya Kemalpaşa’da bir fakülte kurulması çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Sınır kenti konumunda oldukları için Gürcistan ile herhangi bir ortak turizm projesine hazır olunması gerektiğini kaydeden Demircioğlu, “Turizmle ilgili Batum ve Gürcistan ile ortak bir proje de geliştirebiliriz. Ama ilk önce kendimizi hazır tutmamız gerekiyor. Teknik bunu gerektiriyor. Yatırım teşvik yolunda da bir an önce Turizm Bakanlığı’ndan Kemalpaşa, Hopa ve Arhavi sahil kentlerinin turizm teşvik bölgesi kapsamına alınmasında bizim talebimizdir.” şeklinde konuştu.

Hikmet BAŞAR