Altun, "Şimdi çeşidi de yemeği de azalttık” diyerek lokantada eskiden çok daha fazla çeşit çıkarttıklarını kaydetti. Et yemeklerinin sayısının bire düştüğünü ifade eden Altun, eskiden günde 8 kilo pirinç bitirdiklerini de sözlerine ekledi.

Meryem Altun, “Eşim Reşit Altun ile birlikte 20 senedir burada Yeniköy Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi Huzur Lokantası’nda ikamet ediyoruz. Daha önce çocuklarımız ile birlikte çalıştık. Şimdi biz devam ediyoruz. Kızımızı okutabilmek amaçlı çalışıyoruz. İnşallah okulu bitince biz de emekli olacağız” dedi.

Şavşat Sahara Kültür Sanat Festivali, Tasarruf Tedbirleri Nedeniyle İptal Edildi Şavşat Sahara Kültür Sanat Festivali, Tasarruf Tedbirleri Nedeniyle İptal Edildi

"BİR ÇORBAYLA KARNINI DOYURDU"

Ekonomik krizden etkilendiler (1)

Ekonomik krizden herkes gibi etkilendiklerini ifade eden Meryem Altun, “Önce vatandaşımız etkilendi. Vatandaş etkilenince doğal olarak bizi de etkiliyor. Vatandaşın cebinde olacak ki çarşıya gelip dönerini veya yemeğini yiyebilsin. Çoğu vatandaş bugün çorba içip gitti. Döner yemek isteyenler yemeden gitti” diye anlattı.

Ekonomik krizden etkilendiler (3)

Meryem Altun, eskiden vagonların sebzeli kebaplarla, kavurmalarla dolu olduğunu ve  bittiğini söyleyerek, "Eskiden 2-3 çeşit et yemeği yapardık. Kalabalık yaz dönemlerinde dönerden sonra 10 kilo köfte yapardık. 2-3 sefer döner takardık. Şimdi bir tane küçük takıyoruz onu da zorla bitiriyoruz. Ortama göre yine de şükrediyoruz ama bu kadar yetmiyor.” dedi.

"HALKIMIZA HİZMET EDİYORUZ"

Ekonomik krizden etkilendiler (2)

Altun, yemek çeşitlerini şöyle anlattı:

“Sabah ezogelin çorbası, paça çorbası, mercimek çorbası, yayla çorbası, tavuksuyu çorbası yapıyoruz. Öğlen yemeklerinde; kuru fasulye, köfte, pilav, bazen musakka bazen kıymalı yumurta, tavuk sote, patlıcan musakkası ya da koyun etinden haşlama yapıyoruz. Her gün dönerimiz var. Bir gün nohut bir gün fasulye yapıyoruz.”

Ayla ALKAN

Editör: AYLA ALKAN