İYİ Parti Artvin İl Başkanlığı tarafından 31 Mart Yerel Seçimlerde Belediye Başkan adayı, belediye ve il genel meclisi adaylarının da katılımıyla program düzenledi.

Kentteki bir işletmede yapılan programda konuşma yapan İYİ Parti Belediye Başkan Adayı Demirhan Elçin, kendisi hakkında Artvin kamuoyunda dolaşan kirli bilgilere 31 Mart’ta seçmenin sandıkta cevap vereceğini söyledi.

Whatsapp Image 2024 02 28 At 14.59.19

Yeni dönemde belediye başkanı seçileceğine dair inancını yineleyen ve ilk dönemde eksik bıraktığı hizmetleri ikinci dönemde üstüne koyarak tamamlayacağını belirten Elçin, Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa etme sürecini anlattı.

CHP’nin Artvin’de sadece 3 ilçede ön seçim yaptığını diğerlerinde yapmadığını aktaran Elçin, “Elbette ki partilerin kendilerine göre aday belirleme yöntemleri ve tercihleri vardır buna hiç kimse bir şey söylemez. Ancak Artvin’de hangi siyasi partiden olursa olsun 1960’dan beri bir dönem belediye başkanlığı yapıp ikinci dönem aday gösterilmeyen tek kişi benim. O dönemde mensubu olduğum Cumhuriyet Halk Partisi dedi ki ben mevcut 250 tane belediye başkanına Kasım ayında memnuniyet anketi yapacağım. O memnuniyet anketinden bizim ölçme değerlendirmemize göre eksik çıkan belediye başkanlarını yapmayacağız onların yerine başkalarını yapacağız ve ön seçim yapacağız dedi. İddia ediyorum Artvin’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaptırdığı memnuniyeti anketi yoktur. Akabinde aday adaylığı müracaatı oldu o dönemde genel merkeze ön seçim istediğimizi bildirdik. 3 tane ilçemizde yapıldı. Artvin’de ön seçimde yapılmadı çünkü ön seçim olursa Demirhan Elçin kazanır. Demek ki 31 Mart’a girerken Cumhuriyet Halk Partisi Demirhan Elçin’siz seçime girme kararı almış neticede bu süreç bu şekilde devam etti.” dedi.

Baro Çocuklarla Buluşmaya Devam Ediyor Baro Çocuklarla Buluşmaya Devam Ediyor

Geçtiğimiz aylarda kentteki bir otelin toplantı salonunda vatandaşları toplayarak yaptığı ankete değinen Elçin, “Ben halka sordum o kalabalığı gören bir siyasetçi havalandırdı ben zaten adayım derdi. Ben dedim ki buradan çıkan sonuç eğer benim şartlarımı ve hesabıma geliyorsa yapacağım yoksa yapmayacağım. Bu arada İYİ Parti’nin Genel Başkan Yardımcıları ve Genel Başkanı birçok aradılar neticede kendine göre değerlendirmelerimi yaptım özellikle Artvin’in seçmen listesi 18 bin kişiyi tek tek taradım. Hepsini tanıyor muyum hayır ama baktım ki ben bu seçmenin içerisinden çıkarım kendime özgüvenim geldi ondan sonra da İYİ Parti’nin teklifini genel başkanımızı aradım tamam dedim.” diye konuştu.

‘CHP’den neden istifa ettin’ sorusuna da yanıt veren Elçin, “Ben siyasi parti değiştirdim ama yelpazemi değiştirmedim hiç kimse bunu unutmasın. Ben 2019’da İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin ittifakıyla belediye başkanı olmuş kişiyim. İYİ Parti’nin belediye meclisimizde 2 tane üyesi var. Beraber ittifak etmiştik bir protokol yapmıştık dolayısıyla 5 yılımızı da bu şekilde devam ettirdik.” İfadelerini kullandı.

Programda konuşma yapan İYİ Parti İl Başkanı Yusuf Sağlam ise partisinin ayrıştırma yapmadığını kaydederek, “İYİ Parti olarak sermayemizi sevgiden saygıdan hoşgörüden aldık. Ayrıştırmaya camiamızda yer yoktur aksine bütünleşmeye birleşmeye birlik ve beraberlik içerisinde olmaya kararlı bir camiayız. Bu kararlılıkla çok iddialı bir şekilde seçimlere hazırlanıyoruz.” şeklinde konuştu.

İYİ Parti’nin seçimlere ittifaksız girme gerekçelerini açıklayan Sağlam, “İYİ Parti yerel seçimlere girerken hür ve müstakil bir şekilde seçimlere girme kararlılığı vardı. Bu kararın alınmasındaki asıl sebep Türkiye’de maalesef 2 kutuplu sıkıştırılmış bir siyaset güdülüyor ve gülmekte isteniyor. Bir tarafta iktidar partisi bir tarafta Cumhuriyet Halk Partisi. Oysa demokrasi var 50 küsur tane de parti var. Deniliyor ki bu iki partinin dışındaki bütün partiler siz bizim peşimize takılıp geleceksiniz. Demokrasinin anlamı kalmıyor o zaman. Bu noktadan hareketle İYİ Parti Genel İdare Kurulu dedi ki seçmeni bu iki kutuplu siyasete sıkıştırmaya hakkımız yok. Seçmenin önüne alternatif koymamız lazım bu alternatif üçüncü yoldur. Yani diğer partilerin de adaylar göstererek alternatifleri ortaya koyup seçmenin zoraki değil de gönlünden geçtiği adaylara oyunu vermesini sağlayacak imkanı seçmene tanımamız lazım dedi ve böyle bir karar aldı. Bu kararın üzerine kıyamet koptu ana muhalefet bir taraftan bağırıp çağırmaya başladı iktidar bir taraftan bağırıp çağırmaya başladı. Gönül ister ki İYİ Parti’nin bu almış olduğu üçüncü yolu diğer partilerimizde açmış olsun. İYİ Parti örnek oldu Türkiye’de birçok parti de İYİ Parti gibi Türkiye genelinde adaylarını bir bir açıklamaya başladı. Bu demokrasimiz açısından bir zenginliktir bu güzelliktir bundan hiç kimsenin endişe ve tereddüt etmemesi gerekir. Biz bu kararı alırken bizim birilerine seçim kaybettirmek ya da birilerine seçim kazandırmak gibi bir niyetimiz yok. Biz İYİ Parti olarak vatandaşımızdan yetki almak ve halka hizmet hakka hizmet anlayışında hareketle vatandaşımıza hizmet etmeyi amaçlamaktayız.” ifadelerini kullandı.

Whatsapp Image 2024 02 28 At 14.58.57

Demirhan Elçin ile yola devam etmekten dolayı mutlu olduklarını belirten Sağlam, şunları söyledi: “5 yıldır kime sorsam Demirhan başkan çalmayan, yemeyen, yedirmeyen belki de 40-50 yıldır Artvin’de el atılmayan sorunlara el atıp çözen bir belediye başkanıdır ifadesini herkes söylüyor. Durum böyle olunca İYİ Parti Genel Merkezinin Türkiye genelinde aday gösterilemeyen toplumda saygınlığı olan saygıdeğer belediye başkanlarıyla bir temasa geçme bir çalışmaları oldu. Dolayısıyla bizim de genel merkezde genel başkan yardımcılarımız ve sayın genel başkanımız bu konuda bilgi sahibi olduğu için başkanımız ile birtakım görüşmeler yaptılar sonuç itibariyle başkanımız genel başkanımızın daveti üzerine İYİ Parti’ye gelmiş üye olmuş ve kendi kararıyla da aday olmuştur. Biz İYİ Parti olarak tek vücut halinde başkanımızın 31 Mart akşamına kadar dimdik ayaktayız ve arkasındayız Artvin’de bir tarih yazacağız.”

Hikmet BAŞAR

Editör: HİKMET BAŞAR