Artvin’de yapılan kutlama törenlerinde sahne alarak yöresel halk oyunlarını sergileyen ve ünü Türkiye’ye yayılan halk oyunları topluluğuna, Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e yönelik sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

7 Mart kutlama töreninde görev almaları için Artvin Belediyesi’nin kendilerini yok saydığını ifade eden halk oyunları ekibi sosyal medya üzerinden belediye başkanı Demirhan Elçin’e sitem ederek, törende valilik görevlendirdiği için sahne alacaklarını belirtti.

“Meclis Araştırması İstiyoruz” “Meclis Araştırması İstiyoruz”

Halk Oyunları Topluluğu’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bugün Artvin Belediyesi tarafından yayınlanan 7 Mart Artvin'imizin kurtuluş günü programında halk oyunları gösterisinin olduğu açıklanmıştır. Bizler de ne yazık ki bunu sizlerle beraber bu paylaşımda öğrendik. Bugüne kadar Artvin Halk Oyunları Camiası olarak üzerimize düşen her şeyi fazlasıyla yapmamıza rağmen Artvin Belediyesi'nin bizleri ısrarla muhatap almadan hareket etmesi bardağı taşıran son damla olmuştur. Sonrasında yaşanan gelişmelerle biz yarın bu programda Artvin Belediyesi'nin değil, Artvin Valiliği'nin görevlendirmesi üzerine yer alacağız.”

Milli İrade Meydanı’nda yapılan kutlama etkinliklerinde konuşma yapan Elçin ise, sözlerine Halk Oyunları Ekibini eleştirerek başladı.

Eskiden ağzı olanın konuştuğunu şimdi ise sosyal medyası olanın yazdığını kaydeden Elçin, “Bildiğiniz gibi festivaller, bayramlar, ilin mülki amiri olan valinin talimatıyla görevlendirilen kurumlar tarafından yapılır. Eskiden söylerlerdi, ağzı olan konuşuyor. Şimdi de sosyal medyasına yazıyor. Artvin Belediyesi, 7 Mart bayram törenlerinde hiçbir zaman folklor ekibinin organizasyonunu görevli olarak yapmamıştır. Bugün olduğu gibi sayın valimizin talimatlarıyla folklor ekibinin buradaki etkinliğini, Milli Eğitim Müdürlüğü üstlenmiş ve her yıl olduğu gibi bu yıl da gerçekleştirilmektedir. Onun için o sosyal medyada kirli bilgileri sunanlara buradan sesleniyorum, karnınız ağrıyorsa başka yerlerde arayın. Bayramlarda düğünlerde, cenazelerde halkın topluluk olduğu yerlerde siyaset olmaz. Orada birlik beraberlik olur. Kimin ne yapmak istediği varsa gelsin orada yapsın. Hiç kimse Artvin halkının birlik ve beraberliğini bozmaya da çalışmasın. Kimse de onlara kulak asmaz bilsin.” dedi.

Hikmet BAŞAR

Editör: HİKMET BAŞAR