Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Gazi Ortaokulu bitişiğinde 4. yılında hizmete açılan Okuyan Artvin Projesi’nin Kitap Kafe’sinde Felsefe Atölyesi yapıldı.

Artvin Bilim ve Sanat Merkezi'nde Sınıf öğretmeni Elif Zengin AKSU, 'Çocuklar için felsefe' diye bir öğretim yöntemi oluğunu ve bu yöntemi öğretmenlere tanıtmak amacıyla Kitap Kafe'de bir araya geldiklerini ifade etti. 

Artvin hangi Avrupa şehrine benziyor? Artvin hangi Avrupa şehrine benziyor?

Bu yöntemde çocukları düşünmeye, farklı bakış açılarını anlamaya, soru sormayı öğrenmeye, birbirlerini dinlemeyi öğrenmeye teşvik edilebileceğini kaydeden AKSU şunları söyledi:  "Bu yöntemi sınıfta da kullanabiliriz, başlı başına bir öğretim tekniği olarak da kullanabiliriz, başka tekniklerle başka derslerin içerisinde de kullanılabilecek bir yöntem. Atölyeyi tanıtmak amaçlı geçen hafta velilerimle yapmıştım. Bugünde burada öğretmen arkadaşlarıma tanıtmak maksatlı bir araya geldik."

AKSU, Atölyeye düzenli katılımın önemli olduğunu vurgulayarak "Kazanımlar süreç içerisinde ortaya çıkacaktır." dedi.

“DÜŞÜNME ÜZERİNE DÜŞÜNMEK”

Çocuklar içinFelsefe Atölyesi’nin en temel amacının 'düşünme üzerine düşünmek' olduğunu ifade eden AKSU, şunları söyledi: " Çocuklar için Felsefe Atölyesi'nin en temel amacı düşünme üzerine düşünmektir. Çocuklar bu atölyede teorik bilgi almazlar yani okullardaki felsefe dersi ile karıştırmamak gerekir . Kolaylaştırıcı  eşliğinde bir konu, kavram veya fikir üzerine ben bu fikre katılıyorum çünkü..... katılmıyorum çünkü...... şeklinde fikirlerini ifade eder düşüncelerini destekleyecek argümanlarla sunmaya çalışırlar ve birbirlerini saygıyla dinlerler."

Atölye İçeriği hakkında bilgi veren AKSU, "Soru Sorma Sanatı: Çocuklar, kendi sorularını sorma yeteneklerini geliştirecek ve meraklarını tatmin edecek.

Düşünce Deneyleri: Farklı düşünce deneyleri ile çocuklar, sorunları farklı perspektiflerden ele alma yeteneklerini geliştirecekler.

Tartışma Becerileri: Grup tartışmaları ve etkileşimler sayesinde çocuklar, farklı görüşleri dinlemeyi ve kendilerini ifade etmeyi öğrenecekler.

Felsefi Hikayeler: düşündürücü hikayeler üzerinden felsefi kavramları keşfedecekler" diye anlattı.

Ayla ALKAN