Diyanet-Sen Başkanından Kurban Bayramı Mesajı Diyanet-Sen Başkanından Kurban Bayramı Mesajı

Yaz sezonu ile birlikte düğünlerin vazgeçilmez adetlerinden olan araba süslemek, her düğün sahibinin tercih ettiği ve soluğu çiçekçilerde aldığı bir durum olarak karşımıza çıkıyor.
Yaz mevsiminin gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte düğün sezonu açıldı. Borçka’da peş peşe gerçekleşen düğünler başlarken, düğün sezonundan etkilenen çiçekçilerin de işleri yoğunlaştı.
Borçka’da 23 yıldır çiçekçilik işi ile uğraşan Ahmet Özışık, düğün sezonunda gelin arabası süsleme fiyatları hakkında bilgi verdi. 
F F D459 B B 058 A 4152 B F40 D32 F2 D5 D12 A3
Araba süsleme fiyatlarının geçen yıla oranla yüksek artış gösterdiğini söyleyerek geçen yıl 500-750 lira bandında dolaşan araba süsleme fiyatının bu yıl 1500 lira olduğunu kaydetti.
Borçka’da düğünlerin genellikle hafta sonlarında olduğunu fakat eskisi gibi yoğunluğun olmadığını ifade etti.
Özışık, “Sezonumuzda fiyatlar geçen seneye göre biraz daha fazla arttı. Şuanda ki en düşük fiyat 1500 civarına çıkıyor onun üstündekiler özel istek, tasarım, canlı gül, lilyum ya da özel orkide gibi özel çiçekler kullandığımızda fiyatları detaylandırıyoruz. Geçen senede 500-750 arasında bir bant vardı şuanda iki katına çıktı diyebiliriz”dedi.

Düğün sezonunun başlamasına rağmen yoğunluğun az olduğunu söyleyen Özışık,”Sezona başlamamıza rağmen şuanda eksi gidiyor. Şuanda gördüğümüz kadarıyla düğünler haftasonları var hafta içi düğün yok gibi onun dışında gözlemlerimiz şöyle; önceden geçen sezonlarda düğün arabaları ekstra süsletilirdi bunun yanında takı kurdelesi, bel kemeri, maytap, konfeti gibi ekstra alışverişte yapılırdı fakat bunları bu sezon daha göremedik. İnsanlar şuanda en minimum düzeyde işi toparlayıp bitirip gitmenin peşinde. Fiyatı en uygun alabileceği araba süslemesi ya da yanında çok fazla masrafı olmadan düğünü bitirmenin derdine düşmüş bir sezon görüyorum” şeklinde konuştu.
“Sezonun Açılacağını Düşünmüyorum”
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle 2024 düğün sezonunun çiçekçilerde yoğun bir şekilde geçmeyeceğini vurgulayan Özışık, “
Bu sezonun açılacağını düşünmüyorum. Bir şekilde sezon, düğün mutlaka oluyor, olacakta. Düğüne iştirak, düğüne rağbet ya da düğüne ekstra yapılabilecek şeyler bitti. Önceden kuaförde gelin başının yanında ekstralar giderdi şuan da onların gittiğini düşünmüyorum . Yani bir şekilde bir şeylerden kısıtlı imkanlarda düğün bitirmeye çalışılıyor. Bu sezon bir şekilde düğünler olacak, gelecek sezonda olacak ama bu ekonomik durumlar ile alakalı insanların ekonomisiyle alakalı bir şey. Bu sezon beklentim kötü” dedi.

Editör: AYŞE ÖZDER