Balık sezonun başlaması ile ilçede bulunan balıkçılarda tezgahlar balıklar ile dolmaya başladı. Bölge halkının soğuk havalarda tercih ettiği hamsi 120 liradan satışa sunulurken somon ise 150 liradan tezgâhtaki yerini aldı.

WhatsApp Image 2024-01-24 at 18.03.24

Fiyatların artış gösterdiğini söyleyen Balık satıcısı Kadir Karaşah, vatandaşların taze balıklara talep göstermeleri gerektiğini belirtti. İşletme balık temizleme ve masalarda servis yapıldığını söyleyen Karaşah, Gürcü halkın tezgahlara daha çok talep gösterdiğini aktardı.

Artvin Mutfağı Dünyaya Tanıtılıyor Artvin Mutfağı Dünyaya Tanıtılıyor

Balık tezgahında mezgit, istavrit, barbun hamsinin bulunduğunu söyleyen Karaşah, somon’un vatandaşlar tarafından tercih edildiğini belirtti. Kemalpaşa’da yerli halka satış yapamadıklarını vurgulayarak “Vatandaşlar fiyatları öğrenince çok tepki gösteriyor ama yapacak bir şey yok. Tepkilere göre talep var ama yarı yarıya tabi. Yerli halka yarı yarıya düşüşteyiz. Alım gücü düşük. Gürcüye hitap ediyoruz masalarımız Gürcü ile doluyor tezgahlarda öyle ama yerli halka fazla satış yapamıyoruz”

“Çoğunlukla burada mezgit, istavrit, barbun, gırgırlardan da hamsi var. Bu ara somon çok satılıyor Gürcülere. Yerli halka fazla satamıyoruz genellikle Gürcüler alıyor. Şuan somon 150 lira, İstavrit 50 lira, mezgit 100 lira, hamsi çok pahalı 120 lira” ifadelerine yer verdi.

Ayla ALKAN

WhatsApp Image 2024-01-24 at 18.03.25 (1)