YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2022 10:07   Güncelleme : 21-04-2022 10:07

1 Mayıs Kutlama Hazırlıkları Başladı

1 Mayıs Kutlama Hazırlıkları Başladı

İşçilerin, günlük çalışma süresinin düşürülmesi için verdiği mücadeleden doğan ve bir asırdan fazladır dünyanın dört bir yanında emek ve işçi bayramı olarak kutlanan 1 Mayıs etkinlikleri için Artvin’de hazırlıklar başladı.

Sendika, sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan 1 Mayıs Tertip Komitesince yürütülen çalışmalar kapsamında kentteki esnaf ve STK’lar ziyaret edilerek Artvin Merkez’de yapılacak olan kutlamalara davet ediliyor.

Ziyaretler kapsamında DİSK Artvin Şube Başkanı Selim Bilgin, Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, Türk Tabipler Birliği Artvin Temsilci Uğur Çıkrıkçılı, TÜM-BEL-SEN Artvin Temsilci Erkan Öztürk, Devrimci Sendikal Dayanışma Artvin Temsilcisi Halit Özer Artvin Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etti.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan ile bir süre sohbet eden heyet 1 Mayıs etkinliklerine basın mensuplarını davet etti.

Basın mensuplarının da alanlarda olmasından mutluluk duyacaklarını kaydeden Eğitim Sen Artvin Şube Başkanı Köksal Gümüş, iki yıldır Kovid-19 salgını nedeniyle kutlamaların yapılamadığını anımsatarak, “Bu yıl ne pahasına olurda olsun 1 Mayıs’ta ilk gün ki heyecanla bir yürüyüş miting yaparak meydanlarda olacağız. Bu etkinliklerimiz Hopa ve Kemalpaşa’da da olacak.  Hayat pahalılığı, ardı arkası kesilmeyen zamlar toplumun her kesimi zor günler geçiriyor. Bu yüzden her noktadan her kesimden yüksek sesle bu düzene dur demeliyiz. Bu yıl biraz farklı ve daha büyük bir coşkuluyla alanlarda olarak hak arayışı içinde olacağız. Bunun hazırlıkları kapsamında da STK’ları ziyaret ediyoruz. Gazetecileri de alanlarda pankartlarla görmek istiyoruz” diye konuştu.

Artvin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Alkan da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek basın mensuplarının üzerine düşeni yapacağını söyledi.

1 Mayıs’ın Tarihçesi

Çalışanların gün içindeki çalışma süresinin 12 saatten 8 saate indirilmesi adına  1884 yılında başlattığı direniş, 1886'da kitlesel grevlerle yaygınlaşıp küresel bir nitelik kazandı.

Milletlerarası İşçi Kardeşliği Teşkilatının 1889'daki Paris Kongresi'nde, yılın bir gününün dayanışma amacıyla işçilerin ortak bayramı ilan edilmesi kararlaştırıldı.

 

ABD'li sendikacıların önerisi üzerine o gün "1 Mayıs" olarak belirlendi. O tarihten itibaren 1 Mayıs, dünyanın dört bir yanında "Emek Bayramı", "İşçi Bayramı" ve "1 Mayıs Bayramı" gibi isimlerle kutlanıyor.