DOĞA
Giriş Tarihi : 12-11-2022 11:50

10 bin 500 fidan toprakla buluştu

10 bin 500 fidan toprakla buluştu

Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında 11 Kasım’da Tüm Türkiye’de olduğu gibi Artvin’de de binlerce fidan toprak ile buluşturularak geleceğe nefes olundu.

Artvin’de Orman Bölge Müdürlüğünün hazırladığı 10,5 hektar alanda 10 bin 500 fidan dünyaya nefes olmak için hayat buldu.

Cumhurbaşkanlığı Genelgesiyle 2019 yılında 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edildi. Her yıl 11 Kasım saat 11.11'de tüm yurt genelinde Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında milyonlarca fidan toprakla buluşturuluyor.

Milli Ağaçlandırma Günü, ülkemizin orman sahasını ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyon kontrolünü teşvik ederek toprak, su ve bitki arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek, çevre değerlerini korumak, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, toplumun çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak için ilan edildi.

Bu kapsamda 11 Kasım’da yapılacak olan fidan dikimi Artvin merkez ve tüm ilçelerinde de gerçekleştirildi.

Ana programda Ardanuç Çayağzı Mahallesinde 3 bin 750 fidanın dikildiği Milli Ağaçlandırma Gününde diğer ilçelerdeki program ise şöyle oldu:

Şavşat 11 Kasım "Milli Ağaçlandırma Günü" Kapsamında Şavşat’ta Fidanlar Toprakla Buluşturuldu11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü etkinlikleri kapsamında 11.11.2022 tarihinde saat 11.11'de "Geleceğe Nefes" sloganı ile Şavşat genelinde ve köylerinde 10.000 adet fidan dikimi ve dağıtımı gerçekleştirildi.Hınzat Mevkii’nde bulunan Şavşat Belediyesi Yöresel Ürünler İşleme, Paketleme ve Depolama Tesisi bahçesinde gerçekleştirilen programa; İlçe Kaymakamı Yusuf Akın, Belediye Başkanı Nihat Acar, Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Amiri, Orman işletme Müdürü Murat Kesici, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, siyasi parti temsilcileri, Orman İşletme Müdürlüğü personeli, vatandaşlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan program, günün anlam ve önemini belirten konuşmaların ardından, fidan dikimi etkinliği ve etkinliğe katılan vatandaşlara ve öğrencilere fidan dağıtımı ile sona erdi.

YusufeliTürkiye ‘Geleceğe Nefes’ seferberliği projesi kapsamında 11 Kasım’da binlerce fidan toprak ile buluştu.Türkiye ‘Geleceğe Nefes’ seferberliği projesi kapsamında 11 Kasım’da binlerce fidan toprak ile buluştu.“Türkiye Yüzyılına Nefes” sloganıyla kutlanan 11 Kasım Milli Ağaçlandırma gününde, 81 İlde 1023 farklı lokasyonda yine her yaştan 100 binlerce kişinin katılımıyla ülke genelinde yaklaşık 4 milyon fidan toprakla buluşturuldu.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gelecek nesillere daha yeşil bir Türkiye bırakmak için başlatılan proje her yıl 11 Kasım tarihinde düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Proje kapsamında bu yıl fidan dikimi Yusufeli Kazım Karabekir İlkokulu Bahçesinde gerçekleştirildi.Yusufeli Belediye Başkanı Eyüp Aytekin, “Geleceğe Nefes Fidan Dikim Seferberliği kapsamında fidanlarımızı öğrencilerimiz ile birlikte Kazım Karabekir İlkokulu bahçesine diktik. Yeni vatanımıza taşınma sürecimizin devam ettiği bu günlerde daha yeşil yarınlar için fidanlarımızı toprak ile buluşturduk ve buluşturmaya devam edeceğiz. Etkinliği hayatageçirerek ülkemizin yeşillenmesine katkı sağlayan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum.’’dedi.

Hopa“Türkiye’nin yüz yılında nefes” sloganıyla 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında fidan dikim Törenine Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, ilçe Kaymakamı Gürkan Üçüncü, Hopa protokolü ve öğrencilerin katılımlarıyla fidan dikimi gerçekleştirildi. Yarınlara bırakacağımız en güzel miras daha yeşil bir Türkiye.

KemalpaşaKaymakam Mesut Coşkun Tarım ve Orman Bakanlığının "Milli Ağaçlandırma Günü” kampanyası kapsamında düzenlenen fidan dikimi programına katıldı.Tarım ve Orman Bakanlığı’nın  gelecek nesillerin çevre bilinciyle yetişmesi ve daha yeşil bir Türkiye için 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen " Milli Ağaçlandırma Günü "etkinliği kapsamında Kaymakamı Mesut Coşkun,Belediye Başkanı,öğrenciler ve kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile fidan dikti.

Sariye TOPALOĞLU

 

Gündem ArtvinGündem Artvin