YEREL
Giriş Tarihi : 25-10-2021 10:27   Güncelleme : 25-10-2021 10:27

13. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumuna Katıldı

13. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumuna Katıldı

Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türk düşünür ve şair Yunus Emre’nin vefatının 700’üncü yılı nedeniyle düzenlenen 13. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumunun açılış törenine katıldı.

Rektör Prof. Dr. Bilgin, sempozyum açılışı öncesi Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ı makamında ziyaret etti. Doğu Karadeniz bölgesi üniversiteleri arasında akademik iş birlikleri ile gerçekleştirilebilecek müşterek projelerin ve kaynakların ortak hedefler doğrultusunda kullanımı ilkesi çerçevesinde eğitim ve akademi alanlarında yeni ivmeler oluşturacağına dikkat çekildi. Görüşmede aynı zamanda ülkemizin topyekûn kalkınma hedefi ile örtüşen ortak çalışmaların bölgenin sosyal ve ekonomik anlamda gelişimine de katma değerler kazandıracağı vurgulanırken, bölgenin jeopolitik önemi ile eğitim ve turizm potansiyeli gibi konularda istişareler yapıldı.

Türk düşünür ve şair Yunus Emre’nin vefatının 700. yılı münasebeti ile tertiplenen 13. Uluslararası Dünya Dili Türkçe Sempozyumu hakkında değerlendirmelere de yer verilen ziyaret plaket takdimi ve karşılıklı iyi niyet temennileri ile sona erdi.

AÇÜ