YEREL
Giriş Tarihi : 03-06-2021 11:03   Güncelleme : 03-06-2021 11:03

15 ay sonra kahvehaneler açıldı

15 aydır kapalı olan kahvehaneciler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Haziran akşamı açıkladığı normalleşme sürecinde işletmelerini tekrar açmaya başladı.

15 ay sonra kahvehaneler açıldı

Kahvehane işletmecisi olan Murat Özer; “ 15 aylık sürede toplam 85000 TL borçlandım. Ve verilen destek 5000 TL bu destek neye yetecek” diye sordu.

15 aylık pandemi sürecinde kahvehane işletmelerin nasıl etkilendiğini anlatan Özer; “ 15 aydır tamamen kapalıyız. Bu sürede devlete ödediğimiz para 5000 TL kapalı 15 ay kapalı olan bir esnaf bu parayı nasıl ödeyecek. Mecburen kredi çekmek zorunda kaldım. Kredinin faizle borcum 85000 TL oldu. Devletin verdiği destek sadece bankanın verdiği kredinin faizini bile ödemiyor. Biz bu süreçte isterdik ki devlet destek değil de, stopajdı, vergiydi bunları esnaftan almasaydı. Biz zaten kapalı olduğumuzda dükkanın kirası dışında ödememiz gereken şeyler devletimize ait. Bu süreçte bunlar yapılsaydı bu kadar geriye gitme durumunda kalmazdık. 85000 TL dediğimizde ben zaten bu parayı 3 senede ancak kazanabiliyorum. Yani bu süreç kendi adıma beni 4 sene 5 sene geriye götürdü. Bir de ben burada tek başıma çalışıyorum yani sadece kendi sigortamı başka çalışanım yok. Başka çalışanı olanlar 15 ay kapalı olanların durumu daha da kötü halde. Biz bu süreçte kahveci esnafı olarak hiç şikayetçi olmadık. Çünkü sağlıktan önemli hiçbir şey yok. Ama bu süreçte en çok mağdur olanda yine kahveci esnafı oldu. Kimileri kısmi açıldı, kimisi paket servisi yaptı. Ama kahveciler hep kapalı kaldı.

Yayınlanan genelgeye göre de esasen kahveciler açıldı diyemeyiz. Çünkü oyun oynatmak yine yasak. Şimdi benim işletmeme gelen oyun oynamaya geliyor. Diğer kahveciler de oyun olunca daha çok kazanıyor. Ama benim işletmem dışarıda çay vermeye müsait olan bir konumda değil. Yani gelen oyun oynamak için geliyor. Çay içmeye gelen sayısı çok az. Hal böyle olunca da yine sorunlarımız bitmiyor. Benim anlayamadığım şu kafeler açıldı, restoranlar açıldı. Buralarda tabak, kaşık, çatal servisi yapılması yasaklanmadı. Şimdi bunlarda temas olmuyor mu? Oluyor, oluyorsa neden onlar serbestte benim oyun oynatmam yasak. Zaten oyun oynatarak para kazanıyoruz. Bunu oynatmamıza müsaade edilmedi mi biz 5 kazanacaksak 1 kazanacağız. Benim işletmem de bilardo olduğu için açıyoruz. Çünkü en azından bilardodan para kazanma şansımız var. Yoksa bilardoda olmasa benim dükkanımı açmamın bir mantığı yok. Çünkü benim sadece çay satarak para kazanma şansım çok düşük. Ama yine de halimize şükür ediyoruz. Tek beklentimiz artık kapanma olmaması ve giderek normalleşerek bir an önce eski normallere dönmemiz. Çünkü sadece bizim değil hiçbir esnafın dayanacak gücümüz kalmadı.

Pandemi sürecinde verilen destekler bizim zararımızın 10’da 1’ini bile karşılamadı. Çünkü biz 15 ay 1 TL bile kazanamadık. Ancak vergimizi, stopajımızı devlete ödemekle yükümlü olduğumuz her şeyi ödedik. Esasen bizi bu süreçte zorlayan bu süreçte devlete ödemekle yükümlü olduğumuz stopaj, vergi vs. oldu. Artvin Belediyesi bile bu süreçte tabela vergisi aldı. Yani esnaf zaten zor durumda bizden alacakları tabela vergisi ile 200 TL’yi alsalar ne olur almasalar ne olur. Ama o 200 TL bizim için bu sürede çok büyük bir para. Ama koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti vergiyi, stopajı alırken belediyeye neden tabela vergisi aldınız da diyemiyorum. Çünkü devletimiz yaptığı ortada. Umarım bu süreç bir an önce biter ve sağlıklı huzurlu günlere kavuşuruz” ifadelerini kullandı.