YEREL
Giriş Tarihi : 16-07-2021 11:01   Güncelleme : 16-07-2021 11:01

15 Temmuz’da Omuz, Omuza

15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri Anma Etkinliği Gerçekleşti.

15 Temmuz’da Omuz, Omuza

5 yıl önce yaşanılan hain darbe girişiminde 15 Temmuz’da şehit olan, Türkiye için canını feda eden şehitler unutulmadı.

Çoruk Parkta düzenlenen Şehitleri ve Gazileri anma etkinliği saygı duruşu ve hemen ardından istiklal marşının okunması ile Hafız Mahmut Çelikoğlu’nun kuran okuması ile başladı. Programda Gençlik ve Spor’da başarı elde eden gençlere hediyelerini vermek üzere Vali Yılmaz Doruk ile birlikte yer alan katılımcılar sırası ile hediyelerini çocuklara takdim ettiler.

Vali Yılmaz Doruk, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, Garnizon Komutanı Piyade Albay Şükrü Şenduran, Cumhuriyet Başsavcısı Yunus Emre Büyükyurt, MHP İl Başkanı Serdar Kılınç, AK Parti İl Başkanı Fatih Tahtalı, il protokolü ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Anma programında konuşan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, 15 Temmuz gecesi Türk Milletinin cesaretine tekrar şahit olunduğunu vurgularken hüznün ve gururun bir arada yaşandığı bir gece olduğunu söyledi.

Türk Milletinin 15 Temmuz gecesi gösterdiği destansı direniş ile hainlerin planlarını kursaklarında bıraktığını belirten Vali Doruk “Mevzu vatan, millet ise neler yapabildiğimizi tüm dünyaya millet olarak gösterdik” dedi.

Vali Doruk, “Bugün 15 Temmuz hain gece darbesinin 5’nci yıl dönümü, o gece bedenlerini bu vatan için siper eden şehitlerimizin şehadetine, milletimizin cesaretine şahit olduk. Bugün hem derin bir kederi hem de büyük bir gururu aynı anda yaşıyoruz. İçimizde bir yandan şehitlerimizin hüznü, bir yandan da vatanına sahip olmanın gururu var. Bu vesile ile şehitlerimize tekrardan rahmetle anıyorum ve kıymetli ailelerinin ve de Türk Milletinin başı sağ olsun diyorum. Gazilik ünvanı ile şereflenen tüm kahramanlarımıza da sağlıkla afiyetler diliyorum.  Rabbim birlik ve beraberliğimizi daim kılsın o gece devletimizin ve milletimizin nasıl ağır bir ihanete uğradığını hep birlikte gördük. Bu ihaneti gerçekleştiren “ FETÖ ” istiklal ve istikbalimizi elimizden almaya çalıştı, vatanımızın ve milletimizin canına kast etti. 15 Temmuz günü tüm değerlerimize karşı harekete geçen “ FETÖ ” bu hain planlarını gerçekleştiremedi. Bu hain oluşum dine hizmet ediyor gibi görünerek yıllarca menfaat kaydetmiştir. Surete haktan görünerek ülkemizin altını oymaktan asla geri durmamıştır. Yıllarca manevi değerlerimize istismar etmek sureti ile devletimize yönelik hain planlar kurdular. 15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve vatanı için tek vücut olan aziz milletimiz kurulan tüm bu planları bozdu. Gösterilen destansı direniş ile hainlerin planlarını kursaklarında bıraktık. Mevzu vatan, millet ise neler yapabildiğimizi tüm dünyaya millet olarak gösterdik. Mermilere göğüsünü siper eden milletin önünde kim durabilir. Biz tarihimiz boyunca böylesine hayalsızca bu vatandan geçit vermedik, vermeyeceğizde ve istiklal, istikbalimizi daimi zaferler ile kazandık ve yine kazanacağız. Vatanımızı böldürtmedik asla böldürtmeyeceğiz. Malarzgirt gibi birçok sayısız savaşlarda yaşadığımız destanlar bunun en açık kanıtıdır. Vatanımızı tehdit eden her türlü düşmanın bu sarsılmaz iradeyi karşısında bulacağını biliyoruz ve bu milli değerlerimize, bastığımız bu toprağa sonuna kadar sahip çıkacağız. Bugün Türkiye’nin geçilmez olduğunu tekrar göstermek için yine meydanlardayız. Vatanımızın sahipsiz olmadığını göstermek için buradayız. Zorlu olduğu kadar kıymetli bir coğrafyada yaşadığımız mağlum bir gerçekliktir. Dünyanın göz bebeği olan bu mukkades topraklarda yaşamanın her zaman bir bedeli olmuştur. İnancında şehadet olan bir milletin kaderinde esaret olmaz. Tarih boyunca bağımsızlığımızdan asla ödün vermedik bundan sonrada vermeyeceğiz çünkü biz en büyük rütbeyi şehadet olarak bilen bir milletiz ” diye konuştu.

Protokol konuşmalarının ardından Gençlik ve Spor’da yer alan gençlerin Artvin’den 15 Temmuz gecesi vatanı için şehit düşen 2 şehidine ait plaketi Vali Yılmaz Doruk’a takdim etti.

Plaket takdimi sonrası Gençlik ve Spor’un tarafından yapılan şanlı Türk bayrağını vermek üzere gelen Gençlik ve Spor koşucu takımı Vali Yılmaz Doruk’a şanlı Türk bayrağını takdim etti. Ardından yapılan dualar ile etkinlik sonlandırıldı.