YEREL
Giriş Tarihi : 15-11-2021 11:10   Güncelleme : 15-11-2021 11:10

169 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

169 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Artvin’de “Milli Ağaçlandırma Günü” ünde fidanlar toprakla buluştu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Koordinasyonunda 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla Ülke genelinde gerçekleştirilen “Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes” kampanyası kapsamında Artvin İl genelinde 169 bin fidan toprakla buluşturuldu.

Proje kapsamında ülke genelin de 84 milyon 3 fidan sloganıyla 252 milyon fidan toprakla buluştu. Artvin de de 169 bin fidan dikimi gerçekleşti. Fidan dikimleri Artvin Merkez ve Yusufeli başta olmak üzere il genelinde yapıldı. Fidan dikim etkinliklerine başta resmi daireler olmak üzere öğrencisinden vatandaşına 7’den 70 insanlar fidanları toprakla buluşturdu.

Ardanuç Fidanları Toprakla Buluşturdu

 

Ardanuç’ta, 11 Kasım "Milli Ağaçlandırma Günü" Kapsamında Fidan Dikimi Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanlığımızın Genelgesi kapsamında ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla; milletin de desteği ile 11 Kasım gününü "Milli Ağaçlandırma Günü" olarak kutlanması uygun görülmüş olup, bu bağlamda "Geleceğe Nefes Dünyaya Nefes" sloganı ile Ardanuç Açık Cezaevi Bahçesinde fidan dikimi gerçekleştirildi. Kaymakam Ahmet Salih Poçanoğlu günün anlam ve önemini belirten konuşmasında “Sürdürülebilir bir dünya, sürdürülebilir bir çevre için üzerimize çok büyük bir görev düşüyor. Gerek orman yangınlarına karşı insanlarımızın, vatandaşlarımızın duyarlılığı gerekse bizim bu tür faaliyetlerde orman varlığımızı ve ağaç varlığımızı arttırmaya yönelik faaliyetlerimiz inşallah Türkiye’yi daha yaşanabilir daha yeşil bir ülke olarak geleceğe taşıyacaktır. Etkinliğimizin daha yeşil bir Türkiye için atılmış en büyük adımlardan biri olmasından duyduğum memnuniyetle, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

Okul Bahçesine Nefes Oldular

 

Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın’ın katılımlarıyla, Şavşat Meslek Yüksekokulu bahçesinde fidan dikim etkinliği düzenlendi. Kaymakam Akın, konuşmasında ağaçların gelecek açısından önemine vurgu yaparak doğaya sahip çıkmanın gerekliliğinden bahsetti. Ardından Şavşat Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hazırlanan fidanlar ilçe protokolü, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla toprakla buluşturuldu.

 

Sahil Dolgu Alanına Fidan Dikildi

 

Arhavi sahil dolgu alanında gerçekleştirilen programa İlçe Kaymakamı Mehmet Şerif Olçaş, Garnizon Komutanı M. Fatih Keskin, Arhavi Belediye Başkanı Vasfi Kurdoğlu, İlçe Jandarma Komutan V. Taner Çiğdem, İlçe Emniyet Müdürü Erkan Gürsoy, CHP Arhavi İlçe Başkanı Erkan Özyazıcı, İlçe Müftüsü Yusuf Çakır, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdür V. Tanju Özkara, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aytaç Akgümüş, Orman İşletme Müdürü Kezban Öztürk, İl Genel Meclis Üyesi Hüseyin Uzunhasanoğlu, Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kemal Tatar, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı ve Oman Genel Müdürlüğü’nün organizasyonunda yapılan ekinlikte 81 ilde fidan dikimi geçekleştirilirken, ilçemiz Arhavi de sahil dolgu alanına protokol mensupları tarafından fidanlar toprakla buluşturuldu.

 

Hopa’da da Kaymakam Gürkan Üçüncü 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla fidan dikme etkinliğine katıldı.

Hatice Diler