YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 22:22   Güncelleme : 10-06-2021 22:22

2007’den beri muhtar

Zeytincik Köyü muhtarı Mustafa Yıldırım 2007 yılından beri muhtarlık yaptığını belirtirken muhtarlık süresince yaptığı çalışmaları anlattı.

2007’den beri muhtar

2007 yılından göreve gelen Yıldırım, zeytincik köyünün yaşadığı yol sorununu üçüncü döneminde 5 kilometrelik yol yaptırdıklarını belirterek bu sorunu giderdiklerini belirtti.

2007 den beri muhtarlık görevini devam ettiren Yıldırım; “İlk geldiğimizde yol sorunu olduğu için yol sorununu gidermeye çalıştık. İlk dönemde yol sorunumuzu gidermeye çabaladık. Ancak ilk dönemde yol sorunumuzu gideremedik. İlk dönemde müteahhit ile yaşadığımız sorunlardan dolayı bitiremedik. İkinci dönemde de bitmedi. Ama üçüncü dönemimizde bitirdik. Yolun yapımında emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

5 kilometrelik yolu 15 ay çalışarak bitirdik. Birinci dönemde müteahhit ile yaşadığımız sorunlardan dolayı birinci dönemi saymıyorum. Yolumuz İl özel idaresi tarafından yapıldı. Yapılan yol zeytincik köyünün dart mahallesine çıkıyor. Diğer mahallelere de gidiyor ancak esas dart mahallesine giden bir yol oldu. Yol yapımında yorulsak da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.

Elektrik sıkıntımız vardı. Yaylalarımıza kadar elektrik, su, yol sorunlarını da giderdik. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Köyümüzde elektriği, suyu olmayan tek bir hanemiz bile yoktur.

Köyümüzün akarşen mahallesi, gökçeler, zeytincik köyü merkez, dart mahallesi var. Dart mahallesinde yazın yaklaşık 20 hanede kalan insanlarımız oluyor. Kışın 5 hanem kalır. Aşağıda 10 hanem var.

Akarşen mahallesinde sulama suyu sorunumuz var. O sorunu da bu sene yetkililer tarafından sözünü aldık. O sorunu da bu sene çözüme kavuşturursak vermiş olduğum sözleri aşağı yukarı yerine getirmiş olacağım.

4 dönemdir muhtarlık yapıyorum. Yani 12 yıldır muhtarlık yapıyorum. Benden önceki muhtar arkadaşımız 2 yıl yapıp istifa etmesi gerektiği için 2007 yılının üçüncü ayında yapılan seçimle muhtarlık görevimi yapmaya başladım. 2007 den beri muhtarlığı devam ettiriyoruz.

Köyün en büyük sorunları yol, elektrik, su sorunlarını çözüme kavuşturmak için çabaladık. Suyumuz çok kötü değildi, ancak yaklaşık 1970 li yıllarda yapıldığı için şebekelerin yenilenmesi gerekiyordu. Bizde bunun için yaptığımız müracaatlar sonucunda şebekeleri yeniledik. Çalışmalarımızda emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

 Muhtarın görevlerinin neler olduğunu anlatan Yıldırım; “Köy muhtarları, köyün yol ve çeşme gibi ihtiyaçlarının tespit edilip yerel yönetime bildirilmesi görevini üstlenmektedirler.

Yol, çeşme ve köprü gibi ortak kullanım alanlarının gerekli görülen durumlarda bakımlarının yapılması ve onarılması için gerekli yerler ile bağlantı kurulması muhtarın görevidir.

Köy muhtarları, merkezi yönetimde bulunanların köydeki temsilcisi olarak görülmektedir. Bu sebeple hükümet uygulamaları ve yönetmelik ile ilgili mahalle halkını bilgilendirme görevi bulunmaktadır.

Köyün ortak işlerinin imece usulü ile yapılmasını sağlamak köy muhtarlarının sorumluluğundadır.

Seçim dönemlerinde muhtarlar sandık seçim kurullarına iştirak etmek ile görevlidirler.

Seçim zamanı geldiğinde mahalledeki seçmenlerin seçmen kağıtlarının onlara ulaştırılmasını sağlamakla görevlidir.

Askere gidecek olanların kimlik çizelgelerini ve seçim listelerini askıya çıkarma sorumluluğu bulunmaktadır.

Emlak vergisi için arsaların bedel tespit komisyonu gibi kurul ve komisyonlara muhtarlar da dahil olmaktadırlar.

Cadde, sokak ve meydanlarda bulunan levhaları kontrol etmek ve bu levhalar arasında eksik ya da bozulmuş olan var ise belediyeye bildirmek muhtarların sorumluluğundadır.

Kimlik belgesini kaybeden ya da yenisini çıkartmak isteyen mahalle sakinlerine gerekli belgeleri çıkartma konusunda yardımcı olmaktadırlar.

Muhtarlığın bölgesinde ikamet eden engelli, muhtaç, yaşlı gibi ihtiyaç sahiplerinin devlet desteğinden yararlanması için gerekli yardımları yapmaktadır.

Salgın hastalık gibi bulaşıcı etkisi bulunan kritik hastalıkları olan mahalle sakinlerinin isimlerini sağlık kurumlarına bildirmektedir.

Hastanelerin yeşil kart uygulamasından faydalanacak olan mahalle sakinlerinin tespit edilmesini sağlamaktadır” dedi.

Muhtar olmak için belli başlı şartların olduğunu ifade eden Yıldırım; “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları muhtarlığa aday olabilmektedirler.

Muhtar olmak istedikleri bölgede ikamet eden kişilerin muhtar adayını seçmesi gerekmektedir.

Muhtarlık seçimleri olmadan önceki bir sene içerisinde aday olunacak olan mahallede ikamet ediyor olunması gerekmektedir.

25 yaşını doldurmuş olanlar muhtar adayı olabilmektedirler.

Muhtar adayı olmak isteyenlerin hüküm giymemiş olmaları gerekmektedir. Hırsızlık, sahtecilik ve kaçakçılık gibi suçlar sicilinde olmamalıdır.

Kamu hizmeti vermek konusunda yasaklı olmayan kişiler muhtar adayı olabilmektedirler.

Türkçe okuryazar olanlar muhtarlığa aday olabilme hakkına sahip olmaktadırlar” şartlarına uyan kişilerin muhtar olabileceğini ifade etti.