YEREL
Giriş Tarihi : 14-10-2021 11:50   Güncelleme : 14-10-2021 11:50

“2021 YILINI AFET EĞİTİM YILI OLARAK İLAN ETTİK”

“2021 YILINI AFET EĞİTİM YILI OLARAK İLAN ETTİK”

Uluslararası Afet Risklerinin Azaltılması gününde AFAD Artvin Şube Başkanı Kemal Şenlioğlu, olası afet risklerine karşı önlem almanın önemine dikkat çekti. Afet anında ve sonrasında yapılması gerekenleri anlatan Şenlioğlu, Önceliğin afetler öncesindeki hazırlık afetler öncesinde hazırlıkları yaparak afetler sırasında ki muhtemel oluşabilecek zararları minimize edip en aza indirmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Artvin’in coğrafyasının afet açısından bayağı riskli bir bölgede yer aldığını belirten AFAD Artvin Şube Başkanı Kemal Şenlioğlu, “Ülkemizdeki görmüş olduğumuz hemen hemen bütün afet türlerini ilimizde de görebiliyoruz. Deprem olarak baktığımızda tehlike bakımından daha düşük bir tehlike de yer alsak da diğer afet türlerinde kaya düşmesi, yangın, çığ, heyelan, hortum bu tip afet türlerini çok sık görebiliyoruz. Bu bakımdan iş yoğunluğu fazla olan ve bir coğrafyada yer alıyoruz” dedi.

“Afet Tehlike Haritasının Üretilme Çalışmalarını Tamamladık”

“Önceliğimiz afetler öncesindeki hazırlık afetler öncesinde hazırlıklarımızı yaparak afetler sırasında ki muhtemel oluşabilecek zararları minimize etmek en aza indirmek amacıyla gayretlerimizi sürdürüyoruz” diyen Şenlioğlu, AFAD olarak bu kapsamda özellikle afet etütleri yaparak muhtemel afete maruz kalabilecek yerlerin tespit edilmesi, bütünleşik afet risk haritaları dediğimiz ilimizde muhtemel afet oluşturabilecek alanların tespit edilmesi veya geçmişte meydana gelen afetlerin yerlerinin tespiti yapılarak bu yerlerin sayısallaştırma işlemlerinin yapılarak bir afet tehlike haritasının üretilme çalışmalarını tamamladık. Bu harita üzerinden baktığımız zaman ilimiz merkez ve ilçelerimiz olmak üzere muhtemel ve daha önce meydana gelmiş afet yerleri nerelerdedir bunları kamu kurum ve kuruluşlarımızla paylaşarak ileride olası oluşabilecek afetlerin önüne geçme gayretinde olduk. risk haritaları üzerinden bu tehlikenin gerçekleşmesi durumunda hangi yerleşim yerleri risk altındadır hangi konutlara bu tehlike sirayet eder, nerelere tedbirler almak gerekir kapsamında çalışmalarımızı yürütüyoruz. 

Tehlike, mevcutta var olan ve bizlerin birey olarak bunları ortadan kaldıramadığı doğal olarak gerçekleşebilen olaylar şeklinde özetleyebiliriz. Mesela Doğu Karadeniz bölgesinin aşırı yağış alması gibi, Hopa, Borçka, Arhavi ilçelerimizin meteorolojik faktörlere bağlı olarak aşırı yağış alması gibi. Bizim amacımız Bu tehlikeleri saptayıp bu tehlikelerin sonucunda ortaya çıkabilecek muhtemel riskleri analiz ederek bu riskleri minimize etmek ve bu riskleri oluşmasını engellemek için gerekli çalışmaları yapmak. Özellikle vatandaşlarımızın konutlarının afete maruz kalmaması için heyelana maruz kalmaması için istinat duvarları çalışmalarını yapıyoruz. Afet öncesi çalışmaları kapsamında Kaya ıslahı dediğimiz projelerimiz de devam ediyor. Özellikle kaya düşmesi afetinin yüksek olduğu Yusufeli, Şavşat ve Ardanuç ilçelerimizdeki kaya düşmesi muhtemel yerleri, konutları meskûn mahalle etkileyen yerlerdeki konutları etkileyen yerlerde kaya ıslahı projeleri yaparak çelik yüzey örtüleme veya çelik bariyer gibi çalışmalar yaparak afet önleyici tedbir projesi olarak bu şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz ve olası Kaya düşmesi ihtimalinde önüne geçmiş oluruz kitap ilimizin afetlerin ile kısaca bir değinmek istiyorum az önce de bahsettiğim üzere ilimiz gerçekten ülkemizde görmüş olduğumuz bütün afet türlerine ilimizde de görebiliyoruz” şeklinde konuştu.

“Hedefimiz ilimizde 100 bin vatandaşımıza ulaşıp farkındalık eğitimleri vermek”

AFAD olarak sadece kendilerinin hazırlıklı olmalarının afadlarla mücadelede yeterli olmadığını vatandaşlarında bilinçli ve hazırlıklı olmaları gerektiğinin altını çizen Şenlioğlu, “Bizler vatandaşlarımızı da bu tip afetlere hazırlamak için eğitim faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. İçişleri bakanlığımız 2021 yılını afet eğitim yılı olarak ilan etti ve bu manada da bütün vatandaşlarımıza ulaşıp afet farkındalık eğitimlerini vermeyi sürdürüyoruz. Şu an güncel olarak baktığımız zaman ülkemiz genelinde yaklaşık 33 milyon 758 bin 931 kişiye ulaşarak çevrimiçi veya yüz yüze afet farkındalık eğitimleri vermişiz. İlimizde daha şu an 50 bin 811 kişiye afet farkındalık eğitimlerini tamamladık ve çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz İlimizde 100 bin vatandaşımıza ulaşıp farkındalık eğitimleri vermek.

 Bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız, Üniversitede, Milli eğitim öğrencilerimiz olmak üzere bütün elimizdeki bütün kesirleri ulaşarak afetlere hazırlık noktasında eğitimlerimizi sürdürüyoruz eğitimlerimizin içeriğine baktığımız zaman işte afiyetle ilimizi ilimizin özelliğinden bahsediyoruz.

Afetler sırasında ki doğru davranış şekilleri yine afetler sonrasında ki yapılacak çalışmalar yine doğru davranış şekilleri noktasında Bu afet farkındalık eğitimleri kapsamında vatandaşlarımıza bu şekilde eğitimlerimizi sürdürüyoruz” dedi.

“AFAD gönüllüsü sayısını artırmamız gerekiyor”

Afetleri sadece bir kurumun bünyesi altında yürüyecek bir durum olmadığını AFAD gönüllülerine fazlasıyla ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Şenlioğlu vatandaşlardan AFAD gönüllüsü olmalarını istedi.

Şenlioğlu, “AFAD gönüllüsü ile alakalı bilgi vermek istiyorum özellikle şu an elimize baktığımız zaman gördün sayımız 627 kişiyi AFAD gönüllüsü olarak kayıtlarımızda gözüküyor yani İzmir'de şuan 627 vatandaşımız AFAD gönüllüsü olarak başvurmuşlar kayıtlarını yaptırmışlar tabii bu sayıyı artırmamız gerekir çünkü afetleri sadece bir kurumun bünyesi altında yürüyecek bir durum değildir çünkü afetlerden ihtiyacı özellikle vatandaşların yardımlarını ihtiyaç oluyor sahaya gittiğimiz zaman özür de büyük afetlerden işte vatandaşlarımıza dokunmak işte vatandaşlarımıza yiyecek yardımı giyecek yardımı gibi yardımların ulaştırılması yemek dağıtımı gibi veya genel manada sen su baskınlarında temizlik işlemlerinde yardımcı olmak gibi durumlarda gönüllerimize ihtiyaç bizde vatandaşlarımızdan isteğimiz AFAD gönüllüsü olarak kayıtlarını yaptırmaları bu konuda eğitimlerini tamamlamaları ve afetleri noktasında da kırmızı hem kamu kurumlarında yardım noktasında bulunmaları önem arz etmekte nasıl AFAD gönüllüsü soldurur noktasına gelirsek e-devlet'e girdiğimiz zaman devlette AFAD gönüllüsü olmak istiyorum şekilde ifade girdiğiniz zaman sizleri bir sayfaya yönlendirecektir Bu sayfada da gerekli kayıt işlemlerini yaptıktan sonra AFAD gönüllüsü olabiliyorsunuz sistemi üzerinden AFAD görevlisi olduktan sonra sizlere eğitimler tanımlanır bu eğitimleri aşama aşama yaptıktan sonra belli bir sınavlardan geçtikten sonra da AFAD gönüllü giriş yerlerini tamamlayabiliyor uz Son olarak ta bu prosedürler tamamlandıktan sonra yüz yüze AFAD bünyesi altında eğitimlerimiz ve tatlı kartlarımız oluyor katıldıktan sonra da ilerleyen aşamalarda ki oluşabilecek muhtemel afetleri de görev alabiliyoruz” ifadelerini kullandı

HATİCE DİLER