SİYASET
Giriş Tarihi : 08-11-2022 11:14

2023'e Doğru Şehir Buluşması Yapıldı

2023'e Doğru Şehir Buluşması Yapıldı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, beraberindeki AK Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Kars Milletvekili Yunus Kılıç, Giresun Milletvekili Kadir Aydın, Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ve bazı MKYK üyeleri ile AK Parti Artvin İl Başkanlığınca düzenlenen "2023'e Doğru Şehir Buluşmaları" programına katıldı.

Borçka Baraj gölü kıyısındaki İbrikli Marina Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen programda konuşan Demiröz, Artvin’de olmaktan çok mutlu olduğunu ifade ederek, şehrin görülmeye değer bir yer olduğunu kaydetti.

AK Parti’nin 3 Kasım'da iktidardaki 20. yılını doldurduğunu anımsatan Demiröz, “Yönetimi devraldıktan sonra 20 yıl mücadele veren AK Parti öncelikle vesayet ortaklarını çökertti. Bu vesayet ortakları ki basın vesayeti, sermaye vesayeti, yargı vesayeti, bürokratik vesayet, askeri vesayet, vesayet vesayet.  ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ diyen sayın liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın da dediği gibi bu vesayet odaklarının tamamı Türkiye'den sökülüp atıldı” dedi.

Türkiye’nin gelişme sürecinden bahseden Demiröz, “Ülke her yönü ile sanayisi ile, sporu ile, ulaşımı ile, her yönüyle bir kalkınma hamlesi içerisine girdi. 20 yıldır gerçekten Türkiye'nin dünya içerisinde geldiği nokta hiç de küçümsenecek bir yerde değil. Hamdolsun çok iyi şeyler yapıldı özgürlükler alanında yapıldı, demokrasi alanında yapıldı ve yatırımlar alanında yapıldı. Türkiye zenginleşti ve 15 seçimi üst üste kazanan dünyada belki de tek parti, tek sivil toplum kuruluşu, 12 milyon üyesi olan bir parti olarak dünyada söz sahibi olan bir ak parti. Biz ülkedeki eğitim olsun, sağlık olsun yapılanları tek tek dinliyorsunuz tekrar etmeme gerek yok, gençlerin dışında 20 yaşın üzerindekiler önceki Türkiye'yi çok iyi biliyorlar ve şimdiki Türkiye ile mukayese edebiliyorlar. Biz 20 yıldan sonra neler yapabileceğimizi Türkiye'nin 100 yılının bundan sonra ne olacağını mutlaka 85 milyon insanımız ile birlikte hem dünyaya hem ülke yaşayanlarına izah edip onları da ikna edecek şekilde 16. seçime gidiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin dünya siyasetindeki konumunu anlatan Demiröz, “Rusya ve Ukrayna savaşı ile beraber dünyadaki ticari gelişmeler ve ekonomideki duraklama dünyadaki etkileri ülkemizde de hissedilir hale geldi. Savaş sırasında hem avrupa ile hem Rusya ile izlediği politika çerçevesinde dünyada adından söz ettiren liderimiz Recep Tayyip Erdoğan'ın davranışları ile ülkemiz savaşın getirdiği sıkıntıları bertaraf edecek bir durumda. Avrupa bugün gelecek kışı nasıl geçireceğini düşünürken ülkemizde çarklar dönüyor, fabrikalar çalışıyor, her gün yeni fabrikalar ve organize sanayi bölgeleri Türkiye'de devreye alınıyor ve her ne kadar hiç fabrika kuruldu gören var mı diyenler olsa bile Türkiye'de her gün fabrikalar açılıyor organize sanayi bölgelerinde çalışan sayımız şu anda Türkiye'de 31 milyon kişiyi geçen ve üretken bir ülkemiz var. Bugün sanayileşme kapasite kullanımı son bir iki ayda düşse bile sanayi endeksimiz yüzde 76'larda, 77'lerde. Bizim bundan sonra yapacağımız sadece dar gelirli grupların gelirlerini yükseltmek ki buna da alınan tedbirler ile genel kurulda mecliste aldığımız yasalar ile sürat ile devam ediyoruz. Emeklimize işimize dar gelirlimize onun bir önceki 2 sene önceki yaşanabilir seviyeye gelen Türkiye'deki yaşantı kalitesine tekrar ulaştırmak için bu alt gelirli gruplara destek vermek, esnafımıza, esnaf sanatkarlarımıza kredilerle desteklemek ve Türkiye'deki yaşam standartlarını en azından 2020 seviyelerine getirmek. Çok az kaldı, enflasyon yüksek olabilir ünyadaki bütün enflasyonun ithalata dayalı ekonomimizin olması sebebiyle etkileri büyük oluyor ama tedbirleriniz kolay, tedbirlerimizi alıyoruz. Enerjinin çok pahalı olmasına rağmen doğalgazlarda bugün evlerde yüzde 83'üni devlet finanse ediyor,%17'sini vatandaştan alıyoruz. Sanayi kesiminde kobilerdeyüzde 75'ini doğalgazın sübvanse ediyoruz geriye kalan yüzde 25'ini sanayiciden alıyoruz. Elektrikte yüzde 65'ini sübvanse ediyoruz biz bu şekilde ülkemizdeki insanlarımızın bu sıkıntıdan bir an önce geçerek 2023'te çok daha rahat bir seviyede yaşantısını sürdürmesini sağlayacağız. Türkiye'nin savunma sanayisinde geldiği yerleri görüyorsunuz. Türkiye'nin oynadığı roller Avrupa'daki, Rusya'daki tahıl ambargosunun açılması, kesintiye uğraması ve akabinde Sadece bir iki gün sonra tekrar Cumhurbaşkanımızın devreye girmesi ile sevkiyatın tekrar başlaması dünya açısından çok önemli. Bundan sonra dikkat edeceğimiz konu ülke olarak tahıl ve hububatın Afrika'daki garip, gureba insanlara ulaşması. Şimdiye kadar gelenler bazı batılı ülkeler tarafından maalesef daha yüksek fiyatlarla alındığını ve karadeniz'den gelen tahılın Afrika'ya ulaşmasında yüzde 10-12'sinin ulaştığını söylüyorlar. Ama bundan sonra gıda ürünlerini tamamı öncelikle Afrika ülkelerine belki de bedelsiz bir şekilde verilecek. Bu dünyadaki Türkiye'nin rolünü ve lider ülke olma özelliğini bir kez daha ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

60'a yakın ülke Türkiye'nin önderliğini takip ediyor

“Bugün 60'a yakın ülke Türkiye'ye ve cumhurbaşkanımıza ne diyecek ne yapacak Türkiye'nin önderliğini takip ediyor. Bu yüzden Türkiye'nin rolü çok büyük, Türkiye eski Türkiye değil artık masada oyun kuran bir Türkiye var bunlar kolay bir şekilde olmuyor.” Diyen Demiröz, konuşmasında “Diplomasi işleri çok kolay değil düne kadar bir laf eden bugün başka yerlere gidip para buldum deyip gelenlere bakmayın. Biz IMF'den aldığımız borcu 23,5 milyar lirayı ödedikten sonra, artık IMF'den veya İngiliz borularından para aldığımız yok, gelenler varsa Kredi ile gelmiş olabilir veya yatırım için gelmiş olabilir. Bunun için Türkiye'ye artık kimse IMF'ye mahkum edecek veya batının Sadece eline baktıracak bir duruma getiremeyecektir. Muhalefetin elinde hiçbir projesi yok örnek işte İstanbul, bir vaatlerle geldiler 3 yılları bitti 4 yıl içerisindeyiz halen elle tutulur hiçbir proje olmadığı gibi bizim başlattığımız projeleri de maalesef kapattılar, engellediler, durdurdular. Bu nedenle AK parti Türkiye'de millet tarafından kurulan ve bu millet özünden çıkan, onunla birlikte hareket eden ve onun kültürü ile davranan ayasofya'yı açmak herkese nasip olmaz bunun da kolay olmadığını herkes biliyor. Ayasofya'yı açtığımızda içeriden gelen bazı çatlak sesler, esas büyük sesler yurt dışından geldi böyle bir partiyiz.

“Biz Bu Milletin İçinden Gelmişiz”

Bu millet ile birlikte yaşıyoruz ve inşallah nice yıllar bu ülkeye hizmet etmek için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. İlçelerde ziyaretlerimiz olacak esnafları gezeceğiz biz sahadan aldığımız bilgileri Ankara'da istişare ederek neler yapılabilir hangi bölgeye neler gidebilir, ilde Artvin özelinde neler eksik neler yapılabilir, hangi şeylerde katkımız olabilir kardeşlerimiz çaba sarf ediyorlar muhakkak ama ben de 3 dönem milletvekilliği yaptım kolay olmadığını biliyorum bunun için inşallah bundan sonra ben de hem genel başkanımıza hem milletvekilimize ve gelecek olan belediye başkanlarıma, ilçe belediye başkanlarıma yardımcı oluruz. Çevre bakanlığı olsun diğer enerji bakanlıkları olsun her türlü yatırımlarda ben de destek olmaya çalışacağım inşallah.

Arhavi'deki organize sanayi bölgesine mutlak suretle devreye alınması gerekiyor

organize sanayisi olmayan sanırım bir Tunceli de yok Bir de burada yok bunları bir an önce devreye almak lazım. Yusufeli su tutma bakımından çok önemli Yusufeli ilçemizin de en kısa zamanda inşallah yeni yerine taşınması söz konusu çünkü önümüzdeki yıldan itibaren su tutmaya başlayacak. Sonuç itibarıyla artvin'inizin kıymetini bilin bizim için çok önemli bir şehir inşallah ekonomide de, sanayide de, organize sanayimizin de gelişmesi bir de gelirken yolla ilgili yeni projelerin bu bölge ile sıkıntıları gördük son 20-30 kilometre ve ihracat ile ilgili madem bu kadar ihracatımız var 250 milyara dayandı. Ama şu Sarp sınır kapısının biraz daha hareketli olması yanında yine kapılar mı açılacak veya burası mı rehabilite edilecek bu konuda ticaret bakanlığımızı da sıkıştırmamız gerektiğini gördüm. Kilometrelerce araç var unun hareketlenmesi lazım İnşallah o konuda da desteklerimiz olacak” diye konuştu.

Hatice Diler

Gündem ArtvinGündem Artvin